Uczelnie kształcą ludzi, którzy najlepiej nadają się do pracy… na uczelni…

Sam już nie wiem czy to efekt mojego wieku i jakichś dylematów egzystencjalnych, czy też efekt głębokich zmiana jakie się dokonują w szkolnictwie wyższym.

Przyszłość nie będzie przedłużeniem teraźniejszości. Jednym z czynników jest chyba niż demograficzny. Ale ważniejszym czynnikiem sprawczym są głębokie zmiany w całym społeczeństwie. Pytanie co dalej stawiam sobie nie tylko ja coraz częściej. Przewidzieć przyszłość, zrozumieć zachodzące procesy aby dobrze przygotować siebie i swoja instytucję. By budować na skale a nie na piasku i nie zawracać Wisły kijem. Dlatego często sięgam po różne teksty analityczne i rozważania nad edukacja wyższa.

"System szkolnictwa wyższego nie dość, że nie potrafi wykształcić ludzi nadających się do pracy, to jeszcze nie umie diagnozować tego, co naprawdę dzieje się w świecie. W rzeczywistości uczelnie kształcą ludzi, którzy najlepiej nadają się do pracy na uczelni.


Szkolnictwo wyższe stało się branżą samą w sobie. Obecnie pracuje tu już 103 tys. osób. To mniej więcej tyle, ile w całej bankowości komercyjnej. Budowana jest struktura przychodów (77 proc. z działalności dydaktycznej oraz 16 proc. z działalności badawczej) i generowany zysk – za 2011 rok było to 465 mln złotych. Uczelnie, szczególnie te największe, zatrudniające po kilka tysięcy nauczycieli i obsługujące kilkadziesiąt tysięcy studentów, stały się korporacjami. I tak jak każda korporacja zaczynają życie wewnętrzne. Co gorsza, silnie hierarchiczna i nigdy nierozbita (bo dożywotnia) struktura zarządzania szkołami wyższymi powoduje, że najbliżej im do postpaństwowych przedsiębiorstw molochów, które nie uległy restrukturyzacji.

" (źródło)

Jak zmieniać uniwersytet na coraz lepszą instytucję? Od poniedziałku zajęcia w nowym semestrze. Czego i jak uczyć moich studentów by to miało sens i dla nich i dla mnie?

Najgorsze, że nie potrafię znaleźć szybkich i jednoznacznych odpowiedzi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s