Piję wodę codziennie (kranówkę). I jestem z tego dumny.

czachorowski_wodaPiję w Olsztynie wodę z kranu bo jest dobra. Druga sprawa to troska o środowisko. Cena litra wody z kranu to około 1 grosz. A ile kosztuje litr wody w sklepie? Wszystko ponad 1 gr to koszty jednorazowego opakowania, koszty transportu i oczywiście marża handlowa. I to nie ze względu na marżę piję wodę z kranu. Po pierwsze warto zrezygnować z jednorazowych opakowań, bo jest to marnotrawstwo nieodnawialnych surowców (i zaśmiecanie przyrody, bo tam często trafiają te jednorazowe opakowania). Po drugie  woda w butelkach wożona jest czasem po kilkaset kilometrów. To zużycie paliw (surowce nieodnawialne) i emisja gazów cieplarnianych (pomijając zanieczyszczenia szkodliwe dla człowieka).

Tak więc piję kranówkę, bo jest to tańsze, przyjazne dla środowiska i wynika z odpowiedzialności za jego stan (odpowiedzialności za biosferę).

W Polsce działa akcja „Piję wodę z kranu”. To społeczna inicjatywa mająca promować rozsądne gospodarowanie surowcami i zrównoważony rozwój. W komentarzu na moim blogu niedawno ktoś napisał, że obchodzenie Dnia Ziemi to hipokryzja, bo przecież o Ziemię trzeba dbać codzienne a nie raz w roku. Słusznie. Ja piję wodę z kranu codziennie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s