Tajemnica olsztyńskich kolibrów wreszcie wyjaśniona

ustyjanczuk_zawisak

Kilka dni temu, za pośrednictwem Facebooka, otrzymałem od znajomej z pracy (Wioletta Ustyjańczuk) zdjęcie z zapytaniem co to jest. Nie trudno rozpoznać zawisaka (motyl nocny), o gatunkowej nazwie zmrocznik gładysz (zmierzchnik gładysz, Deilephia elpenor).(Czytaj więcej o zmroczniku)

Zawisaki to niezwykłe motyle, spijające nektar w czasie lotu. Są stosunkowo duże i w locie nad kwiatami przypominają kolibry. Wspomniany zmrocznik gładysz sfotografowany był w Olsztynie, na przełomie lipca i sierpnia.

„poza tym te zawisaki pojawiają się nawet często i to w dzień – nad budlejami (motyle krzewy). Może pamięta Pan, jak kiedyś zadzwoniłam do pana, z pytaniem czy mamy u nas jakieś „kolibry”, bo u mnie latają takie szybko machające skrzydełkami dziwne stwory?”

Teraz, dzięki zdjęciu, można było zidentyfikować tajemnicze „kolibry” z Olsztyna. Dostępność aparatów cyfrowych i ich dobra jakość sprawia, że wiele osób, przyrodniczych wolontariuszy, może sensownie włączyć się w dokumentowanie i inwentaryzowanie naszej rodzimej bioróżnorodności. Pojawiają się już sensowne projekty, kierowane przez pracowników uniwersyteckich, mapowania i dokumentowania takich obserwacji. Z pewnością poszerzy to naszą wiedzę o bioróżnorodności (nie tylko ptaków). Będziemy wiedzieli co i gdzie u nas rzeczywiście występuje i które gatunki są rzeczywiście rzadkie i ginące.

Wynika z tego także i to, że każdy z nas może zostać naukowcem lub współpracownikiem naukowca i uczestniczyć w ważnych badaniach naukowych.

800pxZmrocznik_gladysz_Deilephila_elpenor

A to gąsienica zmrocznika gładysza (autor Lilly M
, źródło: Wikimedia Commons).  Jeszcze piękniejsza niż postać dorosła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s