Żagniczka wiosenna i bioróżnorodność Żuław

asznaPowoli zbliżam się do końca zbierania materiału i podsumowania, dotyczącego siedliskowego zróżnicowania rozmieszczenia chruścików w wodach Polski. Z dużego materiału i bardzo różnorodnego chciałbym opracować referencyjne  zgrupowania chruścików dla wód płynących Polski (jako wzorcowy punkt odniesienia, ułatwiający biomonitoring i ocenę stanu ekosystemu). To najpilniejszy element ważny dla monitoringu wód, w którym uwzględnianie są chruściki. Potem przyjdzie czas na jeziora, drobne zbiorniki i źródła. I pora będzie wszystko podsumować w zbiorczej monografii (razem z kluczem do oznaczania i pełniejszą charakterystyką gatunków).

Tymczasem jednak w terenie odwiedzam nowe miejsca i poznaję nowe, środowiskowe sytuacje (aby obraz chruścikowej mapy Polski był pełen). W maju poszukiwania zaprowadziły mnie na Żuławy. Rozmyślając o Wikingach i Prusach z Truso, o Krzyżakach, o Holendrach i wielowiekowych naturalnych i antropogenicznych przekształceniach Żuław, własnoocznie poznawałem specyfikę przyrody Żuław. Spodziewałem się monotonnych rowów i kanałów… a tymczasem…

Majowy wyjazd zaskoczył mnie kilkoma przyrodniczymi ciekawostkami. Jedną z nich był masowy wylot żagniczki wiosennej (Brachytron pratense). Aparat cyfrowy i łącze internetowe w prosty sposób ułatwiają identyfikację gatunkową. Jeśli jest się kogo zapytać, wtedy praca z atlasem czy kluczem do oznaczania idzie znacznie łatwiej. Ja konsultowałem się ze specjalistą-odonatologiem z Lublina (dr Paweł Buczyński). Nowoczesne technologie ułatwiają poznawanie świata. Byleby tylko nie zabrało ciekawskich do podglądania przyrody w każdym zakątku. I oczywiście kluczem jest praca zespołowa.

Pośród wielu rowów (zdjęcie niżej) w krajobrazie rolniczym na Żuławach jest i dużo większych rzek, z miejscami bardzo naturalnymi. Wyżej na zdjęciu Wisła Królewiecka, z bogatą fauną nie tylko chruścików, ale i ważek, muchówek, motyli na przybrzeżnych łąkach i… mnóstwa płazów i ptaków.

brachytronŻuławy wodą stoją. W tym krajobrazie rolniczym, ciągle się zmieniającym, w gruncie rzeczy wód różnego rodzaju jest dużo (dużo więcej niż mogłoby się wydawać). Na dokładne zbadanie potrzeba byłoby znacznie więcej czasu i bardzo dużego zespołu hydrobiologicznego. Na razie uczestniczę ze swoim, małym fragmentem  w badaniach, koordynowanych przez naukowców z Gdańska i organizacje pozarządowe z Żuław. Do tej pory znałem chruściki i ekosystemu wodne jedynie z sąsiedztwa: z Wysoczyzny Elbląskiej (wzniesienia Elbląskie), Pojezierza Mazurskiego oraz – z drugiej strony Żuław – z jezior i rzek Pojezierza Pomorskiego. Ekosystemy wodne Żuław zdecydowanie są inne… również skład gatunkowy i typowe zgrupowania wydają się być inne.

We współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego prowadzę pilotażowe badania na Żuławach (rozległy obszar i dla mnie nieznany). Naukowcy z Gdańska chcieliby stworzyć docelowo duży i zintegrowany program badań delty Wisły. Na razie łączą ze sobą różne nitki i drogi finansowania:

http://www.frug.ug.edu.pl/?roznorodnosc-przyrodnicza-zulaw-gdanskich-i-wielkich,79

http://www.frug.ug.edu.pl/?roznorodnosc-przyrodnicza-w-wodach-srodladowych-zulaw-elblaskich,81

http://www.frug.ug.edu.pl/?walory-krajobrazowe-i-kulturowe-wodnych-ukladow-zulaw-elblaskich,82

Po wstępnym rozpoznaniu może pojawi się szerszy program, łączący nie tylko różne dziedziny nauk podstawowych, ale i łączący elementy przyrodnicze z społecznymi i kulturowymi oraz łączący nauki podstawowe z praktycznym działaniem nie tylko ochroniarskim. Egzotyka turystyczna Żuław wydaję się kusząca… na przykład z perspektywy pływania kajakiem czy wycieczek konnych lub rowerowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s