Molariusz Warmińsko-Mazurski na Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki

18922097_1902078886484921_6999363679567141138_nW czasie zbliżających się Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki (27-28 września) prezentowana będzie m.in.  wystawa dachówek przed biblioteką. 8.00-22.00 (także w czasie Europejskiej Nocy Naukowców 29 września.  Wystawę dachówek z wyobrażeniami moli książkowych z entomologicznym podtekstem zobaczyć można będzie przed Biblioteką Uniwersytecką w Kortowie.

Wystawa to efekt kilku spotkań w przestrzeni publiczne i rozmów o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu.Najwięcej prezentowanych dachówek powstało w czasie Molariusza Warmińsko-Mazurskiego na dachu Biblioteki.

Spotkania z ludźmi inspirują. Nawet, jeśli odbywają się za pośrednictwem papierowych książek. Biblioteka jest takim urokliwym miejscem na spotkania z myślą ludzką, opowieściami i refleksjami. W ciszy i w gwarze. To pierwsze w czasie czytania, to drugie w czasie różnorodnych aktywizujących pikników naukowych. Zmienia się świat wokół nas i nośniki ludzkiej myśli. Dawno temu były to recytowane poezje, śpiewane pieśni i ballady, tańczone przedstawienia muzyce. Potem myśl na długo przylgnęła do zadrukowanego papieru. Biblioteki z książkami przez kilka stuleci były sercem uniwersytetów. Teraz nastał czas elektroniki i cyfryzacji ludzkiej myśli i kontaktów. Ale nawet i teraz biblioteki nie przestają być miejscem spotkań. Zmienia się wiele (nośniki) by pozostało cos niezmiennego (wymiana ludzkich myśli).

Dachówki zostały pomalowane 12. maja 2017 r. w czasie XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek na tarasie Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. Motywem przewodnim były … mole książkowe. Tak, jak sobie je wyobrażali malujący. Dachówki pochodzą z Mazur, z Kowalewa, powiat piski, Wapnika, Wójtowa. Jedna przyjechała aż z Umbrii (dar prof. Małgorzaty Chomicz). Przyjechała z dalekich Włoch, gdzie narodziła się idea wolnego życia cittaslow i gdzie powstawały pierwsze uniwersytety.

Do dachówek z molami napisane zostały opowieści – wszytskie do odszukania na blogu: https://gadajacedachowki.blogspot.com/  (można je będzie także przeczytać w czasie zwiedzania wystawy; link przez Kod QR oraz na ulotce i plakacie). Unikatowy katalog moli czyli Molariusz Wamińsko-Mazurski powstał 12. maja 2017 r. w czasie XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Różnorodne wyobrażenia moli zostały malowane na dachówkach, zaś ich autorzy dzielili się miedzy sobą opowieściami, fraszkami i piosenkami, które się z każdym wyobrażeniem mola kojarzyły.

I tak wśród galerii moli książkowych znalazły się m.in.: Napójka Łąkowa (mól książkowy z Wójtowa, preferuje wolne lektury), Bagiennik z Jeziora Czarnego (mól książkowy preferujący literaturę hydrobiologiczną, czyta na ławkach w parku), Kortowski Mól (uniwersytecki robaczek szybujący po wiedzę), Smerfomól (złapany w sieć uzależnień od czytania literatury naukowej), Mól Pedagogiczny (śliczny i liryczny) i wiele innych.

Noc sprzyja rozwijaniu się wyobraźni. To jeden z kilku powodów, dla którego „mole książkowe”, czyli miłośnicy dużej ilości przeczytanych przez siebie książek, nie mogą się oderwać od lektury, także po zmroku. Kolejnym czynnikiem, dla którego „pożeracze” książek lubią noc to tajemnice. A te najlepiej odkrywać pod osłoną nocy, kiedy właśnie ożywia się wyobraźnia a wszystkie zmysły intensywniej pracują. Jeśli lubisz czytać i rozwiązywać zagadki, biblioteka jest dla Ciebie prawdziwym królestwem. Nocą budzą się tu różnorodne żyjątka, które oprócz pożerania papieru, czy innych materiałów wchodzących w skład opraw (skóra, drewno), lubią także poczytać tekst. Zapraszamy do poszukiwań drewnojadów, motyli futrzastych i innych moli książkowych, które opowiedzą Wam swoją historię w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. 

Wystawę uzupełniają inne dachówki, pomalowane w czasie różnorodnych spotkań edukacyjnych, m.in. w olsztyneckim skansenie, Dnia Roślin itd. Natomiast w czasei Europejskiej Nocy Naukowćów pajawi sie molowa gra z przygodami. Szukając dachówkowych moli, ykrytych w bibliotece rozwiązać będzie można przyrodnicza zagadkę, zebrać pamiątkowe pieczątki z owadami oraz… otrzymać nagrodę.

Zaprawszam pod koniec wrzesnia na Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki oraz Europejską Noc Naukowców. 

Ps. Do wiedzy garną sie także Wiedźmuchy z lasu… zapowiedziały, że przylecą…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s