Czym się różni nauka od zabobonów i niegroźnych rytuałów?

15723580_10210356773229052_7772077242693420493_oMyślenie naukowe jaki i teorie spiskowe czy zabobony biorą swoje źródło w tym samym myśleniu racjonalnym, właściwym ludziom od zarania. Chcemy sensu i zrozumienia otaczającego nas świata i chcemy być sprawczy czyli mieć wpływ na ten świat.

Skąd się biorą teorie spiskowe i mity, jak rodzą się legendy? Profesor Bogusław Pawlikowski, antropolog, w artykule „Co praczłowiek miał na myśli” Tygodnik Powszechny, 4 czerwca 2017 r., nr 23 (3543) tak pisze o źródłach legend i rytuałów: „To efekt ostrego przyczynowo-skutkowego sposobu myślenia, który jest jednocześnie wadą i zaletą naszych umysłów. Czasami, choć nie możemy znaleźć przyczyn, wciąż ich poszukujemy, co prowadzi nas do błędnego przypisywania zależności przyczynowych czemuś, co tylko z sobą koreluje. Tak się rodzą rytuały – np., jeśli trener raz się ogolił i akurat jego drużyna wygrała mecz, to potem będzie się golił przed każdym meczem”.

Z jednego drzewa i krzyż i łopata.

Kontekst zmienia wiele w rozumieniu zjawiska. Nauka też od tego nie jest wolna. Statystycznie możemy doszukać się jakichś związków. Ale to nie jest równoznaczne ze znalezieniem przyczyn. O czym często zapominamy. Zależności statystyczne sugerują związek, ale go nie udowadniają.

Czym się różni nauka od zabobonów i teorii spiskowych? Tym, że ma dopracowaną metodologię i ma odwagę poddawania w wadliwość (wszystkiego, nawet własnych rezultatów). Nauka weryfikuje i nie spoczywa na laurach. Nawet jeśli błądzi.

Zamieszczone zdjęcie nie ma związku z niniejszym tekstem. Jest zabawne i tyle. Podobało mi się, to zamieściłem. Ale jak ktoś chce, to może jakiś związek, korelację czy inną zależność drobiazgo zbada i odkryje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s