Chyba społeczeństwo powinno być bardziej kobiece – zyskalibyśmy dużo

odbiorcyKobiety średnio w Polsce żyją dłużej o 8 lat, 4 to bonus estrogenów, 4 to rozsądniejszy styl życia (bardziej dbają o siebie). Załączona wyżej grafika to statystyka zainteresowania Nocą Biologów (z ostatnich 28 dni). Pań (zielone słupki) jest blisko 2 razy więcej i to w każdej grupie wiekowej (płeć męska – słupki niebieskie). Czy kobiety są bardziej zainteresowane wiedzą i własną edukacją? Te dane statystyczne są intrygujące…

Przypomniała mi się notatka prasowa sprzed kilku dni. Wyczytałem tam, że starsze osoby, które są przyjmowane do szpitali w USA, mają nieco większe szanse na przeżycie, jeżeli zajmie się nimi kobieta. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Harvardu (na podstawie przeprowadzonych badań, istotnych statystycznie). Tłumaczą ten fenomen tym, że kobiety ściślej trzymają się oficjalnych wytycznych w postępowaniu klinicznym oraz lepiej sobie radzą z bezpośrednią komunikacją z pacjentem. Potwierdza to od dawna znaną prawidłowość lepiej rozwiniętej inteligencji społecznej u kobiet. Czas spędzany „na plotkach” uczy empatii, słuchania i rozmawiania.

Amerykańscy naukowcy podkreślili także, że wśród personelu medycznego w USA kobiety rzadziej awansują i otrzymują relatywnie mniejsze wynagrodzenie niż ich koledzy zatrudnieni na tych samych stanowiskach (ta nierówność nie ma realnego uzasadnienia). Wyciągnąć można z tego wniosek, że statystycznie częściej mężczyźni są nastawieni na własną karierę (są bardziej egoistyczni). Osiągają swój sukces zawodowy i wyższe dochody. Ale jak pokazują cytowane badania dla dobra społecznego cenniejsza jest inna postawa – nastawiona na empatię i dobro wspólne (rzetelne wykonywanie obowiązków zawodowych) a nie indywidualna rywalizacja. Średnio statystycznie co innego jest ważne dla kobiet (a przecież są i tacy mężczyźni, tylko mniejszy odsetek). Prestiż społeczny, mierzony wysokością zarobków, preferuje (nagradza) zupełnie inne postawy niż te wartościowe społecznie.

Oba przedstawione fakty (edukacyjny i medyczny) skłaniają do głębokiej refleksji. Może (tak w uproszczeniu) gdyby świat był bardziej kobiecy, to byłby piękniejszy i bardziej dla nas przyjazny? Może warto zwolnić i skupić się ciut bardziej na tym, co na prawdę w życiu ważne?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s