O wiedźmach i czarownicach, które uciekają z własnego archetypu i ślad w przyrodzie zostawiają

wiedzmy_i_trampNa tym świecie nie ma nic stałego, ani w przyrodzie ani w kulturze. Wszystko się zmienia. I jest to fascynujące z turystycznego punktu widzenia. Dla trampów, powsinogów, badziajników, włóczęgów, włóczykijów odszukiwanie światów nieznanych i zaginionych jest wielką przygodą. Dla naukowców także.

Od czasów jeszcze przedchrześcijańskich wiedźmy i czarownice to archetyp zła. Wiedźmy uznawano jako winne nieszczęść i topiono a potem palono w krajach nie tylko słowiańskich na długo przed chrześcijaństwem. Były archetypem zła, kogoś winnego nieszczęść różnorakich, demona czy półdemona groźnego dla człowieka. Obwiniano je o wszystkie nieszczęścia, śledzono, demaskowano i przykładnie się rozprawiano z nimi.

Wiedźma, czarownica, ciota to synonim kogoś złego i niebezpiecznego. Jeśli kobieta podpaliła dom, wywołując pożar w mieście, z powodu zazdrości i gniewu na niewiernego kochanka – to musiała być opętana jakimiś siłami nieczystymi. Musiała mieć kontakty z diabłem. Była czarownicą. Zło w swym archetypie jest brzydkie, brudne, cuchnące.

Obecnie postać czarownicy ukształtowana jest przez wyobrażenia filmowe i popkulturowe: starej lub młodej kobiety, zielarki, latającej na miotle, postaci sympatycznej i wesołej, itd. Jest to sylwetka mocno oswojona i przetworzona, oderwana od dawnych realiów. Po prostu od jakiegoś pół wieku wiedźmy uciekają ze swojego archetypu (podobnie jak i kilka innych dawnych postaci np. krasnoludki). Może dlatego, że świat się zmienił i nie boimy się, że krowa mleko straci lub że ktoś nas zauroczy. Boimy się innych rzeczy. Nasze strachy nie zginęły tylko przybrały inne formy. W jakiejś części czarownice zastąpił symboliczny Żyd (i inne, nienazwane bliżej tajemne siły, rządzące światem oraz szkodzące zwykłym ludziom). W kraju, takim jak Polska, od dawna nie ma już praktycznie Żydów. A antysemityzm trwa w najlepsze. Najwyraźniej Żyd wypiera wiedźmy z ich archetypu. Wbrew pozorom nie jesteśmy mniej zabobonni niż nasi przodkowie.

Obecnie dawne słowiańskie demony utraciły swoją straszną postać i stają się elementem rozrywki, czego przykładem jest wioska tematyczna z Warmińskimi Straszydłami (Węgój). Lub też sympatyczne i rozrywkowe Wiedźmuchy. W przeszłości czarownice inaczej traktowaliśmy – widoczne jest to jeszcze w starych bajkach i baśniach.

Ale to była tylko dygresja. Bo znacznie ciekawszym turystycznie tematem jest odnajdywanie śladów dawnej przeszłości w nazwach grzybów, roślin i zwierząt, w przyrodzie wokół nas. Wtedy znowu na szlaku turystycznym spotkać możemy rusałki, topielice, świtezianki, czarcie żebra i zmierzchnice. Wiedza o świece pozwala więcej widzieć.

Przyroda i czarownice to temat dla turystów i dla naukowców zarazem. A w imieniu oddziału Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zapraszam na Spotkanie turystów TRAMP, we wtorek dnia 15 listopada o godzinie 18:30, w Galerii Sowa (Olsztyn, ul.Zamkowa 2). Można przyjść wcześniej (otwarte od godz.18:00). Wstęp wolny.

Tematy:

  • Wykład „Wiedźmy i czarownice – w przyrodzie, etnografii i na szlakach turystycznych” – prelegent:  Stanisław Czachorowski
  • Pokaz fotografii: „To już 55 lat Akademickiego Klubu Turystycznego w Olsztynie” – prelegent: Żaneta Kostyk (AKT)
  • Kalendarium imprez turystycznych
  • Około godziny 20:00 – część nieoficjalna: rozmowy w kuluarach, dyskusje…

Współorganizator Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna i Galeria SOWA. Spotkania dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. PTTK przypominamy, że w trakcie spotkań TRAMP wszystkie napoje są tańsze -1 zł w Pubie SOWA (ul.Zamkowa 2, Olsztyn).

Sponsorzy i partnerzy:

Sklep Rowerowy GIANT – Olsztyn – giantolsztyn.pl 

Pizzeria GasstroSfera, Olsztyn, ul. Kościuszki 45 F – www.gasstrosfera.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s