Bo piękno jest po to by zachwycało

14706968_10209601832596008_3673992752470912771_oJuż po raz szósty Grupa A*R*T (Artystyczna Rezerwa Twórcza) zaprezentowała swój dorobek artystyczny. Do 20 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej można podziwiać m.in. obrazy olejne, akwarele, rysunek, grafikę, malowane butelki, malowane dachówki, ręcznie wykonane kartki świąteczne, fotografie, rzeźbę i haft. Wernisaż tradycyjnie odbył się w dniu Święta Edukacji Narodowej.

Malujący naukowcy – czy to nie dziwne? Raczej typowe. Po pierwsze to ćwiczenie kreatywności – kompetencji w nauce bardzo potrzebnej. Po drugie, to poznawanie nowego. Niektórzy pracownicy emerytowaniu odkrywają świat w nowym dla siebie wymiarze. Eksperymentują, poszukują i zdają relacje ze swoich poszukiwań. Już nie w formie publikacji ale wystawy prac artystycznych. Swoje prace prezentują pracownicy, pracownicy z wyższym peselem i stypendyści ZUS jak i doktoranci. Sztuka daje możliwość zachowani kontaktu i rzeczywistego spełnienia wspólnoty akademickiej. Dalej jesteśmy razem, spotykamy się, tworzymy.

I w końcu miejsce – biblioteka. Nie tylko magazyn książek ale miejsce spotkania. Wielowymiarowego spotkania. Przestrzeń publiczna do wielowątkowej dyskusji. Wystawa prac artystów nieprofesjonalnych związanych z UWM na stałe wpisała się w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. Będzie ją można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej do 20 grudnia. Po jej zakończeniu zostanie wydany album zawierający wybrane prace każdego z uczestników wystawy wraz z krótką notką o intencji autora w tworzeniu swoich prac oraz opis jego dorobku twórczego za ostatni rok. Wystawa organizowana jest pod egidą Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz ZNP. Patronat nad wystawą objął prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Grupa A*R*T (Artystyczna Rezerwa Twórcza) powstała w 2011 r. z inicjatywy nieprofesjonalnych artystów, pracowników UWM w Olsztynie. Członkowie grupy wystawiają swoje prace w galeriach Biblioteki Głównej UWM w Olsztynie, w Klubie Baccalarium, w Starej Kotłowni oraz Olsztyńskim Planetarium Astronomicznym. Na sześciu dotychczasowych wystawach w Bibliotece Głównej swoje prace zaprezentowało już ponad 60 członków A*R*T. W grupie funkcjonują zespoły zajmujące się ikonami (A*R*T Ikony), fotografią (A*R*T Foto) oraz poezją (A*R*T Poetica). Podsumowaniem każdej z wystaw jest wydanie albumu, w którym zamieszczone są krótkie notki biograficzne artystów, informacje o inspiracjach twórczych oraz wybrane prace.

I ja tam swoje butelki prezentuję.

Czytaj  więcej o wystawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s