We współczesnym świecie celem jest powszechna umiejętność stosowania metody naukowej

13072704_10208273882078075_1650691603223784700_oWydaje się, że predyspozycje do myślenia naukowego są powszechne i naturalne, tak jak predyspozycje do pisania, czytania czy jazdy samochodem. Te predyspozycje ukształtowane zostały ewolucyjnie. Szkoła może więc tego nauczyć każdego – tak jak czytania, pisania i śpiewu – ale potrzebne jest podejście zindywidualizowane, bo ludzie różnią się wrodzonymi predyspozycjami oraz zróżnicowanym kapitałem społecznym i naukowym.

Jest tak jak z pisaniem i czytaniem, wszyscy potencjalnie mogą się nauczyć, ale są dzieci z różnymi dysfunkcjami. I wymagają one znacznie większego wysiłku dydaktycznego i wykorzystania innych metod pracy. Zapewne i w zdolnościach w myśleniu naukowych różnimy się w predyspozycjach.

A skoro we współczesnym świecie celem jest powszechna umiejętność stosowania metody naukowej, jako kompetencji zawodowej, to nie może być „selekcji naturalnej” i spisywania na straty dużego odsetka młodzieży. Nawet dyslektyk, autysta czy uczeń z ADHD musi nauczyć się nie tylko pisać i czytać, ale i stosować metodę naukową w poznawaniu świata. I rozumieć skąd się bierze wiedza w podręczniku oraz dlaczego w różnych podręcznikach mogą się znaleźć inne interpretacje, liczby, opisy tych samych zjawisk. Wysiłkiem edukacyjnym objęci muszą być wszyscy, zarówno ci z deficytami edukacyjnymi jak i osoby o niższym kapitale naukowym. Zadanie jest ambitne więc pozostaje tylko kwestia jak uczyć i rozwijać myślenie naukowe. I gdzie (w jakiej przestrzeni edukacyjnej).

Liczę, że wsparciem będzie systematyczny rozwój różnych form edukacji pozaformalnej. To chyba znak trzeciej rewolucji technologicznej (rozproszenie i decentralizacja).

ps. zdjęcie pochodzi z pikniku edukacyjnego w skansenie i malowania dachówek. Na pierwszym planie przepiękne prace Anny Wojszel. Studentki kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s