O malowaniu słoików, odbieraniu świata przez fakty i teorię oraz o poczuciu niezwykłości

10544782_10203528772373298_6940365852535361572_nNie liczą się tylko same obiektywne fakty ale także teoria, którą „obserwujemy” owe fakty. Świat obserwujemy nie tylko szkiełkiem i okiem ale i teoria (paradygmantem). Dlatego wielu patrzy na to samo, a „widzi” różne rzeczy, inaczej opisuje to, co przed nami. Wiedza ludzka nie jest tylko sumą faktów i wiadomości. Paradygmat (teoria, model świata) dziedziczymy wraz z kulturą, w relacjach z innymi ludźmi. Opinia innych ma dla nas znaczenie. Ważne jest więc to, wśród jakich ludzi przebywamy, z im się komunikujemy. Bo to od nich „załapujemy” wszy, mikroorganizmy i idee.

Mój wakacyjny odpoczynek wiąże się także z malowaniem butelek i słoików. Wreszcie mam trochę czasu na rozmyślania przy malowaniu.

Poczucie wyjątkowości sprawiają sławne osoby (tytuły. stanowiska, nagrody, statuetki). Bo skoro inni już dostrzegli wielkość i niezwykłość danej osoby to i dla mnie, słuchacza-odbiorcy, oznacza to chwilę wyjątkową, wartościową, niezwykłą. Czuję się dowartościowany obecnością tejże osoby, czuję się uczestnikiem czegoś ważnego i wyjątkowego. Świat odbieramy nie tylko przez obserwowane fakty ale i przez teorię (paradygmat, całościowy model), zgodnie z którą interpretujemy to co widzimy. Zatem zdajemy się na zapowiedź, anons, że oto ktoś sławny przed nami stanie, coś powie, zaśpiewa itd., lub samemu trzeba tej niezwykłości poszukać i wydobyć…dostrzec w zapowiedzi wystąpienia, wydarzenia, na podstawie aktualnie doświadczanego kontaktu z dana osobą. Jedni potrzebują etykietki-anonsu, inni sami potrafią dostrzec i wydobyć..

Nastawienie jest ważne dla odbioru i emocjonalnej oceny. To tak jak ja wydobywam niezwykłości w startych (pospolitych) butelkach, z czegoś z pozoru byle jakiego, pospolitego, nieważnego. Po nałożeniu farby staje się słoik czymś wyjątkowym, niepowtarzalnym, unikalnym rękodziełem. Tak trzeba zapowiedzieć mówcę. Wydobyć coś niezwykłego, zauważyć i zaanonsować. Pomóc innym spojrzeć na rzeczywistość inaczej. Mam na myśli upcykling oraz zapowiedź referatu czy naukowego, Wbrew pozorom to zbliżone zjawiska…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s