Polskie szkoły zawodowe… czy ktoś wie o co chodzi?

szkoy_zawodoweJuż za rok zmieni się bardzo dużo w szkolnictwie zawodowym… ale i w konsekwencji na uczelniach wyższych. Bo co oznaczają wyższe szkoły zawodowe, do których pójdzie młodzież po specjalnych, zawodowych maturach? Wczesny etap selekcji na ścieżkę zawodową i ogólną? Koleiny, z których trudno będzie wyjść? Społeczeństwo „roboli” i elit?

Równie tajemniczo brzmią słowa:

„Musimy tak dostosować nasz system kształcenia, by nie kształcić dla Anglików i Francuzów, tylko dla przedsiębiorców, którzy produkują tutaj – mówi Mateusz Morawiecki.” (czytaj całość)

Czy w Polsce mamy jakiś specjalistyczny, wyjątkowy system gospodarczy, jakieś unikalne zawody? Takie, jakich nie ma w Europie i na świecie? Tak zaawansowane technologicznie czy może wręcz przeciwnie? Pielęgniarki i lekarze wyjeżdżają za granicę, bo tam jest jakaś inna opieka zdrowotna, inna medycyna? I do tej innej gospodarczej rzeczywistości uczą nasze szkoły… a nie na nasz rynek pracy? W Irlandii domy inaczej budują a we Francji hydraulika to inna rzeczywistość? Czy za słowami z kół rządowych kryje się jakaś konkretna treść czy to taki dobrozmianowe bicie piany? Czy ideologia nacjonalizmu dopadnie i polską edukację?

A to tylko pierwsza zapowiedź. Już niebawem pani minister ogłosi zmiany w całej edukacji szkolnej. Strach się bać, co tam wymyślili….

Nauczyciele, młodzieży i rodzice – cieszcie się wakacjami. To chyba ostatnie chwile normalności. Bo jak obecna pani minister ogłosiła zmiany w kształceniu sześciolatków, to kilkukrotnie zapewniała, że nie będzie zwolnień nauczycieli. Słowa te nie za bardzo pasowały do rzeczywistości… kilkanaście tysięcy nauczycieli jest zwolniona lub zostanie zwolniona do września. Kolejne zmiany, w tym te dotyczące kształcenia zawodowego, będą znacznie głębsze i poważniejsze. Skutki także.

ps. pan minister Morawiecki wobec Brexitu ma problem z głowy – nie będziemy już kształcić dla Anglików, może więc i cała reforma jest już nieaktualna? A w przypadku Francuzów może wystarczy zakaz nauczania języka francuskiego w szkołach? Bardzo ciekawych czasów dożyliśmy…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s