Nie będę prowadził żadnego pokazu stawiania pijawek !

stawianiepijawekNajpierw będzie wyjaśnienie, potem refleksja i komentarz.

Dzisiejsza Gazeta Olsztyńska trochę namieszała. Wbrew temu co opublikowali w gazecie  ani ja ani pan Lewandowski nie będziemy pokazywali stawiania pijawek! Będziemy pokazywali co żyje w wodzie, może i jakaś pijawka się trafi ale na pewno nie lekarska. Pijawki będą, ale pokaz poprowadzi pan M. Zjawiński. Czyli niby się zgadza, ale nie całkiem.

Trochę irytujące mogą być te niedokładności. Przeciętny zjadacz chleba być może nie dostrzeże problemu, jednak dla specjalisty różnica jest znacząca. Do tej pory nigdy nie stawiałem pijawek, nie mówiłem o tym ani raczej nie będę. Nie znam się po prostu na tym.

Specjalnie na blogu pisałem dokładnie co będzie i kto jakie zajęcia poprowadzi. A tu masz. Pijawki, chruściki, ważki – dla niektórych to wszystko to samo (pokazywanie bezkręgowców, stawienie pijawek). Nie jest to samo. I dlatego zapraszam na Noc Świętojańską do Parku Centralnego w piątek 24. czerwca, by naocznie i namacalnie zobaczyć.

Ale refleksja jest nieco inna. Czym innym jest to, co powiedzieliśmy lub chcieliśmy przekazać, a czym innym jest to, co rzeczywiście dotarło do odbiorcy. Tu mam znakomity przykład informacji zwrotnej. Mam szansę przekonać się co i jak zostało zrozumiane, bo jest odpowiedź pisemna, ułożona własnymi słowami pani redaktor. Nie jest to wyrecytowanie na pamięć wyuczonej regułki ale wypowiedź własna, a więc daje pogląd na zrozumienie. Piszę więc o realnej ewaluacji. Ale żeby ona była musi być informacja zwrotna.

Czy się denerwować, że zostałem zrozumiany nie tak jakbym sobie życzył? Nie. Trzeba jeszcze raz opowiedzieć, inaczej i dokładniej. Edukacja przyrodnicza i popularyzacja wiedzy (inaczej można nazwać to edukacja pozaformalną) jest potrzebna. I to bardzo. Trzeba zakasać intelektualne rękawy i…. do pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s