Niezwykłości przyrody Warmii i Mazur oraz kameralne koncerty letnie

oweadyiludzieNa zaproszenie prof. Leszka Szarzyńskiego będę miał przyjemność uczestniczyć w 24. Koncertach Letnich Zespołu Kameralnego Pro Musica Antiqua. Przed kilkoma koncertami będę w krótkiej formie opowiadał o niezwykłościach przyrody naszego regionu. Już kiedyś na podobnej zasadzie uczestniczyłem w koncertach pt. „Muzyka Europejska w przyrodzie i zabytkach Warmii i Mazur” (zdjęcie obok – Dobre Miasto, rok 2014). Tym razem czeka mnie większe wyzwanie.

Kameralna muzyka i kameralne opowiadanie o nauce i przyrodzie w bardzo niecodziennych okolicznościach, zarówno w odniesieniu do miejsca jak i sytuacji. Cykl moich mini wykładów, towarzyszących koncertów Pro Musica Antiqua, zatytułowany jest „Niezwykłości przyrody regionu”

Warmia i Mazury to malownicza i urozmaicona kraina z pojeziernym krajobrazem, mozaiką lasów, jezior, rzek, strumieni, źródeł, torfowisk oraz wplecionych w ten krajobraz wsi i małych miasteczek (cittaslow). Między polami wiją się aleje ze starymi drzewami. Liczne są głazy narzutowe. To kraina z bogatą historią oraz niezwykłym dziedzictwem przyrodniczym. Region, gdzie dobrze się żyje i można kameralne obcować z przyrodą. Delektować się dźwiękami, kolorami, zapachami i niezwykłościami przyrody. Czyste środowisko, mozaika ekosystemów i bogactwo gatunkowe grzybów, roślin i zwierząt dostępne są na wyciągniecie ręki i przez cały rok. Dziuplaste, przydrożne drzewa, małe oczka wodne, wypełnione zapachami torfowiska i uroczyska leśne kryją wiele tajemnic i niezwykłych gatunków, których odkrywanie jest niebanalną przygodą. Dziedzictwo dawnej dzikiej przyrody sąsiaduje z krajobrazem kulturowym. Żyje tu wiele gatunków rzadkich, zagrożonych wyginięciem oraz powtórnie przywracanych przyrodzie (np. jesiotr).

Rzeźba terenu wraz z elementami kulturowymi tworzy unikalne oblicze i swoistość tych obszarów. Zachowały się jeszcze solidnie budowane wieże ciśnień, niegdyś obecne we wszystkich miasteczkach, dziś mające charakter zabytków. Przetrwały w dobrym stanie ceglane gotyckie zamki obronne w Olsztynie, Lidzbarku i Reszlu, Nidzicy, Rynie i Kętrzynie. Ocalały wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Obecnie wykorzystywane są zgodnie ze swym pierwotnym przeznaczeniem lub przypisaną im nową rolą jednostek kultury, nauki czy usług turystycznych. Tworzą idealne tło dla muzyki, szczególnie tej kameralnej, która w ich wnętrzach brzmi najlepiej. I co ciekawe są miejscem życia lub gniazdowania wielu rzadkich gatunków zwierząt, małych i dużych.

Tematy i terminy wykładów

  • Kurzętnik 19.06 Niezwykłości przyrody regionu – rzeka Drwęca
  • Sząbruk 3.07 Niezwykłości przyrody regionu – co żyje w źródle
  • Lidzbark Warmiński. 10.07 Niezwykłości przyrody regionu – ogrody i gatunki obce
  • Szczytno 14.07 Niezwykłości przyrody regionu – jak oczyści jezioro
  • Wrzesina 17.07 Niezwykłości przyrody regionu – torfowiska, bagna, moczary
  • Kętrzyn 15.09 Niezwykłości przyrody regionu – leśne tulipany
  • Dobre Miasto 17 .09 Niezwykłości przyrody regionu – aleje przydrożne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s