Czy grywalizacja motywuje studentów ?

PosterNiziolkiO różnych nowinkach dydaktycznych można przeczytać. Ale można także wypróbować „na sobie”, w praktyce. O gamifikacji (grywalizacji) jakiś czas temu przeczytałem. Podobno pozwala bardziej zmotywować studentów. Zwłaszcza pokolenie cyfrowych tubylców. Postanowiłem sprawdzić. Spróbowałem dostosować przedmiot autoprezentacja. Po dwóch latach prób, modyfikacji, poszukiwań postanowiłem się podzielić swoimi refleksjami i doświadczeniami z innymi nauczycielami akademickimi. W formie posteru przedstawię niebawem na IV Ogólnopolskiej Konferencji Dydaktyki Akademickiej Ideatorium  w Gdańsku. Poradzę się bardziej doświadczonych by wesprzeć swoje pomysły na doskonalenie tej metody. 

Sam poster jest także kolejnym eksperymentem. Drugi raz drukuję na tkaninie, ale tym razem zamieściłem QR Kody. Chciałem sprawdzić czy na takiej powierzchni się uda. Udało się częściowo. Tablet odczytuje bezbłędnie, natomiast z moim telefonem jest gorzej. Albo kwestia zainstalowanego programu do odczytywania QR Kodów albo jakość kamery. W każdym razie nie działa.

Tytuł plakatu: Kronika Niziołków z Drużyny Lasera (zgrywalizowana autoprezentacja).

Przedmiot autoprezentacja (prezentacje publiczne) dla studentów biologii i biotechnologii od samego początku był innowacyjny w formie i treści, odbiegając od stereotypów i rutyny akademickiej. Bywały spotkania w kawiarni (zamiast w sali ćwiczeniowej), spotkania na trawniku, poza typowym życiorysem pojawiło się e-portfolio. Wspólnie poszukujemy nowych form wzbudzania zainteresowania i efektywnego komunikowania się (nauczeństwo). W roku akademickim 2014/15, przedmiot zrealizowany został po raz pierwszy w wersji zgrywalizowanej. Wykorzystano Facebook, blog, arkusz Excell. Na bazie zebranych doświadczeń w roku akademickim (2015/16), po uzupełnieniach, ulepszeniach wprowadzony jest jako stała oferta.. Wykłady i referaty mogą być inne, nawet na uniwersytecie. Warto w moim odczuciu poszukiwać nowym metod komunikacji, bardziej dostosowanych do publiczności i aktualnego kontekstu cywilizacyjnego. Nie chodzi tu o zarzucanie tradycyjnych form i metod ale o eksperymentowanie i wzbogacanie akademickich form komunikacji i poznawania świata. Ewidentnym i powszechnym deficytem w kształceniu od przedszkola do uniwersytetu jest przerost rywalizacji i egoizmu oraz deficyt kształcenia umiejętności pracy zespołowej. Grywalizacja ma pomóc kształtować kompetencje pracy zespołowej. Tak też opracowałem fabule i reguły gdy, by premiować współpracę a nie tylko rywalizację.

„Uczenie się jest najbardziej efektywne, kiedy sprawia radość (przyjemność)”. Dotyczy to zarówno studenta jak i wykładowcy. Poszukiwanie nowości, eksperymentowanie mnie motywowało i w jakimś sensie ratowało przed nudą i wypaleniem zawodowym (to oczywiście temat na osobny, obszerny tekst),

Fabuła opracowanej grywalizacji zawiera liczne dygresje i odwołania do literatury oraz do biologii (konstrukcja gry umożliwia włączanie się w narrację i rozwijania fabuły, a więc wykorzystania kreatywności studentów). Wykształcony biotechnolog nie samą biotechnologią żyje. Szersze horyzonty kulturalne i hobby pozwalają uniknąć szybkiego wypalenia zawodowego – jest to więc kompetencja długoterminowego funkcjonowania na rynku pracy.

Poza obserwacjami i refleksjami chciałem jakoś zmierzyć „szkiełkiem i okiem”. Na razie próba jest mała, ale porównałem w tym samym roku dwie grupy realizujące przedmiot – jedna z, druga bez grywalizacji. Merytoryczna treść przedmiotu pozostawała ta sama. 

grywalizacja

O ile średnia ocen niewiele się różni (wyższa w wersji zgrywalizowanej), to wyraźnie większa jest liczba punków. Wynika to z przyjętej skali ocen. Po prostu studenci zrobili więcej niż pierwotnie oczekiwałem. Grywalizacja ewidentnie bardziej motywowała. Bardziej zróżnicowała, mobilizując część do znacznie większego wysiłku. Wyraźnie większa jest rozpiętość osiąganych wyników. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s