3 razy U czyli o przywracaniu wartości i sensu starym butelkom

butelka_ladnaButelki i słoiki, kiedyś były pełne i potrzebne. Pospolite ale przydatne jako opakowanie. Po wykorzystaniu zawartości opakowanie wyrzucamy. Leżą i szpecą krajobraz, przyrodę. Zapełniają wysypiska odpadów. Przemijanie jest czymś naturalnym. Jednak w kulturze konsumpcji i jednorazowości przemijanie jest bardzo szybkie. Zbyt szybkie.

Pospolitość jest brzydka. Takich słoików i butelek jest pełno. Pełno w sklepie, pełno na śmietniku i niestety w lesie czy jeziorze. Setki, tysiące, więc pospolitość nie ma wartości (w naszych oczach). Ewentualnie niewielką. Do czasu, gdy pełni rolę opakowania. Pospolite i puste… to bez wartości. A że puste to pozbawione sensu. Leżą, zawadzają, szpecą.

Umycie i zdjęcie etykiety przywraca czysty (surowy) kształt. Już bardziej uniwersalny a nie powiązany z codziennością i konsumowanym towarem. Czysty kształt bywa czasem piękny. Trzeba tylko umieć na niego odpowiednio spojrzeć. Ale wiele kształtów jest pospolitych, codziennych, to jakże mogą mieć dla nas wartość? Pomalowanie pustej butelki czy słoiczka nadaje wymiar unikalności, niepowtarzalności. Zyskuje na wartości, dostrzegamy piękno. I nie jest już pospolite. Jest już wyjątkowe, niepowtarzalne. Malowanie starych butelek i słoików to odzyskiwanie sensu i wartości.

Poświęcam własny czas, moje starania i wiedzę o przyrodzie (którą maluję), razem jest to wartość dodana. Nie tylko nadawanie unikalności ale i motywy przyrodnicze, związane z roślinami, owadami czy innymi bezkręgowcami polskiej bioróżnorodności. Bo te chwasty i robale wokół nas również wydają się pospolite, mało warte…. codzienne.

Moje słoiki i butelki stoją i zdobią przestrzeń w wielu miejscach świata (nie tylko Polski). I są użytkowane, jako pojemniki i pojemniczki w kuchniach, jako ozdoba sama w sobie, jako butelki do nalewek i soków, jako karafki czy jako wazony do kwiatów. Odzyskane z jednorazowości, z nowym sensem i nową wartością.

Odzyskuję sens nie tylko w dostrzeżeniu piękna ale i użyteczności. Znowu czemuś służą, są potrzebne, zdobią. Dekorują przestrzeń jako opakowanie-pojemnik. Podobnie jest z ludźmi. W czasach konsumpcji i jednorazowości wielu zbyt szybko przemija, jako jednorazowe opakowanie, po szybkiej konsumpcji są wyrzucani… Nie ma rzeczy niepotrzebnych, nie ma ludzi niepotrzebnych i pospolitych. W czasie spaceru zbieram te powyrzucane i szpecące, by po umyciu i pomalowaniu wróciły do obiegu i użyteczności. Czasem po prostu… nie wyrzucam. Od razu maluję. Konsumujemy tak dużo, że zadanie staje się iście syzyfowe… Ale nie rezygnuję. Kropla drąży skałę.

Moje malowanie jest opowieścią z przesłaniem. Czynić świat piękniejszym na różne sposoby. Malowanie w przestrzeni publicznej jest z ludźmi i dla ludzi. Ludzie są w gruncie rzeczy ważniejsi. Dlatego maluję czasem także kamienie czy stare dachówki. By być z ludźmi i dla ludzi. W najbliższym czasie będę malował w Szczytnie i w Olsztynku. A potem jeszcze w innych miejscach, nawet w Zakopanem. To przy okazji Międzynarodowych Targów Produktów Regionalnych.

3 razy U (to moja wersja 3 x R): unikaj kupowania rzeczy zbędnych (niepotrzebnie zużywając surowce i energię), użyj jeszcze raz i w końcu utylizuj (recykling). Malowanie butelek to przede wszystkim to drugie U – wydłużanie czasu użytkowania. Poprzez nadanie nowego sensu jednorazowemu, pospolitemu opakowaniu. By nie było ani pospolite ani jednorazowe. By było wyjątkowe. W jakimś sensie wpływa to na pierwsze U – skoro mam, to po co kupować? I w końcu także na trzecie U bo w czasie akcji zbierania śmieci w lesie i przeznaczaniu ich do recyklingu tylko nieliczne butelki maluję. Te malowane są tylko symbolem, przypomnieniem.

Swoich butelek nie sprzedaję. Przekazuję w prezencie ludziom zasłużonym, aktywnym, wartościowym dla lokalności, ochrony przyrody czy zaangażowanym społecznie. I oczywiście przyjaciołom. Kupić można tylko na charytatywnych aukcjach.

Pisałem o butelkach? A może raczej o ludziach?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s