Malowanie na parawanie czyli o wpływie staropanieństwa na plonowanie koniczyny czerwonej

dniotwarteMalowanie na parawanie czyli o wpływie staropanieństwa (teraz poprawniej byłoby napisać – żeńskim singlem) na plonowanie koniczyny czerwonej. Lub inaczej to ujmując, z nawiązaniem do aktualnych wydarzeń, opowieść przy malowaniu o wpływie programu 500 + na stan agroekosystemów i plonowanie koniczyny czerwonej. Wszystko to w czasie Dnia Otwartego i prezentacji kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze (zobacz szczegóły), 31 marca (czwartek) 2016 r. na Wydziale Humanistycznym.

I ja tam będę, przy malowaniu opowiadał będę o bioróżnorodności i o wpływie żeńskiego niezamążpójścia na plonowanie koniczyny czerwonej…. Tytuł brzmi paradoksalnie, bo gdzie Rzym a gdzie Krym, jaki mogą mieć związek tak odległe zjawiska (styl życia kobiet a plonowanie koniczyny)? Wbrew pozorom będzie to całkiem poważna rozmowa o nauce, o zależnościach statystycznych i przyczynowo-skutkowych, o złożoności wiedzy i zawiłości w wyciąganiu wniosków. Będzie więc o stosowaniu wiedzy w praktyce, o przenikaniu się zależności kulturowych i przyrodniczych, o atropopresji na ekosystemy, o przenikaniu się dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego i ich wpływie na nasze życie.

A malować będziemy motywy przyrodnicze: grzyby, rośliny, zwierzęta, pierwotniaki (na przykład sysydlaczki). Lokalna bioróżnorodność w całej swej okazałości i złożoności. Będzie o ziołach i o owadach na łące i o maści czarownic do latania jako produkcie regionalnym. Czyli o praktycznym wykorzystaniu wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w działalności gospodarczej.

Malowanie na parawanie zaproponowała Anna Wojszej (czytaj więcej o malowanych przystankach  i o artystce i studentce w jednym). Ale przy okazji będzie malowanie kamieni – jak ktoś przyniesie ze sobą. Warmińskie kamienie, które blisko dwa lata temu zaistniały na plenerze w Tumianach, potem pojawiały się w miejscach niezwykłych i ważnych dla lokalnego dziedzictwa.

Na parawanie mają być motywy warmińskie – łąka i owady i całe jej życie. Pomalowany parawan j będzie stał w kąciku dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Będzie także malowanie i kolaż z suszonych ziół i kwiatów na kartkach typu pocztówkowego z pamiątkową pieczątką kierunku (dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze) – każdy uczestnik taką kartę będzie sobie mógł zrobić i zabrać ze sobą. Najpewniej będą także papierowe czapki z elementami warmińskimi i pieczątką.

Studenci zaprosili, to przyjdę. A liczę także na spotkania ze starymi znajomymi. Koleżanka ze studiów wraz z młodzieżą z Elbląga zapowiedziała odwiedziny i…. wykonanie małego, biologicznego decoupage na parawanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s