Czy ja szargam zasłużone dla ojczyzny nazwisko?

12028821_10206773285484098_3579299934377802068_oWyraziłem swoje poparcie dla pokojowych demonstracji i manifestacji, organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji. Czy udział w pokojowej manifestacji, zorganizowanej zgodnie z prawem i porządkiem społecznym oraz głośne wyrażanie swoich poglądów na sprawy w kraju są czymś złym ? Pytam, bo od młodego człowieka dostałem przez facebookowy komunikator wiadomość tak się zaczynająca:

„Jest mi przykro, że tak szargasz zasłużone dla Rzeczpospolitej nazwisko.” Dalej było też coś o Targowicy, ale żadnych konkretów. Nie popełniłem żadnego przestępstwa, nie ubliżałem nie wyzywałem, niczego niegodnego nie uczyniłem, nie rozbijałem szyb, nie demolowałem przystanków itd. To czym miałbym szargać swoje nazwisko? Wyrażaniem poglądów innych niż obecna władza? W osądzie tego młodego człowieka posiadanie odmiennego zdania od rządzącej ekipy (PiS) jest już czynem haniebnym i zdradą ojczyzny? Dużo mówi to o stanie umysłu i duszy owego młodego człowieka. A przeciez nie jest to postawa odosobniona.

Bo młody człowiek pisze do sporo starszej od siebie osoby i pozwala sobie na takie obraźliwe stwierdzenia (na dodatek nie poparte żadnym konkretem). Co jest przyczyną takich emocji, skutkujących impertynencjami? Wracając do Targowicy, to przecież była skierowana przeciw konstytucji (drugiej na świecie). Obrona konstytucji nie może być zatem żadną Targowicą. Zatem nieuprzejmość w połączeniu z brakami w wiedzy.

Wielkie to muszą być emocje i ideologiczne zacietrzewienie. Postawię pytanie, kto tak ludźmi manipuluje, że zapominają o dobrym wychowaniu czy historycznych faktach, do których aluzyjnie nawiązują? Kto dzieli Polaków, że skaczą innym Polakom niemalże do gardeł? Czy czeka nas los Tutsi i Hutu?

Wrócę co nazwiska zasłużonego dla Rzeczypospolitej. Historię rodu znam bardzo dobrze, począwszy od XV wieku. To drobna szlachta, wywodząca się z północnego Mazowsza. Znam losy wielu członków rodziny w ciągu tych wieków. Typowa, przeciętną rodzina (ród), gdzie z jednego drzewa krzyż i łopata. Były i ordery Virtuti Militari, pełnione urzędy, emigracje, śmierć na polu walki, ale było i wiele różnych ludzkich małości. Najwięcej zaś zwykłych ludzkich losów. Znając złożone życiorysy nie ośmieliłbym się pisać do kogoś, że szarga nazwisko. Zwłaszcza, z powodu różnic poglądów. Demokratyczną tradycją jest różnić się pięknie. Odmienność zdania nie jest hańbą, zdradą czy szarganiem nazwiska. Takie myśli mogą rodzić się tylko w głowach zarażonych autorytarna władzą…

Doświadczyłem już różnego hejtu, anonimowego i bardziej jawnego w różnych internetowych publikatorach. Jak sięgnę pamięcią, to zawsze wiązało się z robieniem czegoś przyzwoitego… Zło jakość do hejtu mocno przywiera… Podzielam słowa Profesora Bartoszewskiego, że warto być przyzwoitym choć nie zawsze się to opłaca.

A dlaczego ilustracją do wpisu jest pomalowany kamień? Bo czasem nawet przydrożne, szare i niepozorne kamienie krzyczą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s