Rodzice, Samorządowcy, Nauczyciele, wszyscy którym zależy na dobru polskiej edukacji!

Jeśli się pisze, a ktoś czyta, to i reakcje są. Czasem formie facebookowych lajków, czasem udostępnienia i upowszechnienia wpisu, czasem komentarzy czy nawet przedruku w innym miejscu. A czasem w formie dłuższych listów. Po kilku tekstach o gimnazjach otrzymałem obszerny list z załącznikami z Mławy. Pierwszy publikuje, a wszystkie dotyczą edukacji i gimnazjów.

S.Cz.

ratujmy_gimnazjum

Rodzice, Samorządowcy, Nauczyciele, wszyscy którym zależy na dobru polskiej edukacji!

Dla dobra Polski, dla przyszłości naszych dzieci, wzywamy do wspólnej obrony przed likwidacją polskich gimnazjów. Wzywamy do ratowania szkół podstawowych i liceów przed pogorszeniem warunków wychowania i nauczania.

Reformy ostatnich lat pogłębiły zły stan polskiej oświaty. Narzucenie obowiązku szkolnego 6-latków doprowadziło do stłoczenia dzieci z 4 roczników w klasach I–III szkoły podstawowej. W wyniku obecnej reformy w jednej szkole, w gorszych warunkach znajdą się małe dzieci i młodsza młodzież.

Pomimo niżu demograficznego, w szkołach średnich liczba uczniów zwiększy się nawet o 1/3. Pogorszą się warunki bezpieczeństwa i nauczania, zwiększy się liczba uczniów w klasach, opóźni się czas kończenia zajęć. Obecne klasy V i VI szkoły podstawowej w 2019 roku staną się jednym, podwójnym rocznikiem!

Ponadto, likwidacja gimnazjów pogłębi proces „zwijania” polskiej prowincji. Pozbawi polską wieś kolejnych, ważnych instytucji integrujących społeczność gminną. Młodzież będzie zmuszona o rok wcześniej rozpocząć dojeżdżanie do szkół na własny koszt pogarszającą się komunikacją PKS.

Przy właściwej sieci szkół, przejście dziecka z podstawówki do gimnazjum umacnia więzi społeczne, pozwala na swobodny wybór rodzaju szkoły. Rozbicie dotychczasowych więzi koleżeńskich następuje dopiero wraz z przejściem do szkoły średniej. Likwidacja gimnazjum przyspiesza ten proces o rok. Zmusza do wcześniejszego wyboru szkoły średniej i profilu kształcenia. A te decyzje mocno rzutują na dalsze losy edukacyjne i przyszłą pozycję na rynku pracy.

Nie jest przypadkiem, że to właśnie na Północnym Mazowszu bronimy polskiego gimnazjum. To tutaj, w Płocku w 1180 roku powstała pierwsza w Polsce szkoła średnia I etapu tzw. trivium. To tutaj, w Mławie w 1906 roku, w zaborze rosyjskim, powstała polska szkoła ponadpodstawowa, nazwana w 1916 roku Gimnazjum Filologicznym. W niepodległej II Rzeczypospolitej uporządkowano strukturę szkół z podziałem na podstawowe oraz średnie: gimnazjum i liceum, z „małą” i „dużą maturą”. Stąd po 1934 roku powstało Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego.

Dopiero w okresie PRL stalinowska reforma z 1948 roku wygasiła gimnazja, wprowadziła dwuszczeblowy system szkolnictwa. Po upadku komunizmu, w niepodległej Polsce, odtwarzano tradycyjne polskie instytucje: urząd Prezydenta RP, Senat, samorządy. W 1999 roku rząd Akcji Wyborczej Solidarność przywrócił trójszczeblowy system szkolnictwa, z gimnazjami we wszystkich gminach. W powiecie mławskim powstało 17 gimnazjów. W ciągu szesnastu lat swojego istnienia, tworzone w trudnych warunkach, odegrały ważną rolę w rozwiązaniu problemu kształcenia pokolenia wyżu demograficznego. Dostosowały się do specyfiki kształcenia 13 – 16 latków.

Reforma ministra Mirosława Handke wyrastała z badań pedagogicznych. Oparta była na zasadzie spiralności, sprzyjającej stopniowemu rozwijaniu wiedzy i umiejętności. Wprowadziła ona trzyletnie cykle pokoleniowe dopasowane do dynamicznego tempa dorastania dzieci i młodzieży. Warto wrócić do jej zasad!

Obecny zamiar dwuszczeblowego kształcenia, uzasadniający likwidację gimnazjów, to rozwinięcie szkodliwej reformy minister Katarzyny Hall. W roku 2008 wprowadziła ona liniowy, 4-letni cykl programowy, niesprzyjający rzeczywistemu uczeniu się: sztucznie połączyła 3-letnie gimnazjum z 1. klasą liceum.

 

W przededniu ponownej próby likwidacji polskiego gimnazjum wzywamy do wspólnego działania rodziców, samorządowców, nauczycieli, a także wszystkich tych, którzy chcą reformować, a nie wygaszać polskie szkoły! Wszystkich, którym bliska jest edukacja narodowa oparta na niepodległościowej tradycji, a nie na restytucji systemu oświatowego z okresu PRLu. Tworzymy inicjatywę „Brońmy gimnazjum – ratujmy polskie szkoły”. Zapraszamy na spotkanie: 15 grudnia b.r. (wtorek) w Mławie w auli PWSZ ul.Warszawska 52, o godzinie 16.30.

Wiesław Popek, Dyrektor Zespołu Szkół w Strzegowie

Witold Okumski, Radny Rady Powiatu Mławskiego Dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie

Tomasz Chodubski Radny Rady Powiatu Mławskiego Nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im S. Wyspiańskiego w Mławie12395619_917104078339501_1331128549_n

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s