Żeby gadanie nie było tyko pisaniem

kawiarnia_barczewo1W tytule bloga jest „gadanie”, ale przecież jest to pisany blog (z małymi wyjątkami), Zamiast do słuchania zmuszam do czytania i oglądania zdjęć. W każdym razie są to opowieści o moich poszukiwania, także edukacyjnych. Do tego, żeby gadanie było także i gadaniem sensu stricte wszystkie techniczne środki mam od dawna. Pogrzebne tylko decyzje…. w moim mózgu i dostrzeżenie tych możliwości. A potem pozostaje po prostu spróbować. Więc już teraz próbuję (efekt widoczny niżej).

Wyrosłem w kulturze słowa pisanego. Ale świat się zmienił zasadniczo. Technologia umożliwia to, co dawniej było nieosiągalne. I jest jeszcze jeden powód, by się w końcu rozgadać. Zmiany jakie dokonują się w edukacji wymuszają poszukiwanie nowych form. Brakuje oferty dla osób dorosłych. Nie zaspokajają jej ani uniwersytety trzeciego wieku ani dotychczasowe formy upowszechniania nauki. Jedną z możliwości są kawiarnie naukowe i różnorodne centra nauki. Kolejny krok w tworzeniu warunków edukacyjnych..  nauki dla dorosłych.

W nowym roku spróbuję zrealizować kolejne, małe działania, zmierzające do tworzenia kawiarni naukowych na tak zwanej prowincji, jako wyraz zmian, wynikających z trzeciej rewolucji technologicznej. Trawa nie rośnie dlatego, że ją się ciągnie do góry, ale dlatego, że ma dobre warunki do wzrostu. Twórzmy więc warunki  i dobra przestrzeń edukacyjna. Nie chodzi więc o wymyślanie kolejnych programów czy tworzenie nowych instytucji. Wiedza w małych porcjach w rozporoszonych formach i z aktywnym udziałem odbiorców tej wiedzy poszukuje odpowiednich warunków w przestrzeni. Kolejny krok w materializowaniu nauczeństwa.

 

A tymczasem przesyłam wideokartkę dla kawiarni naukowe w Barczewie. Nie mogę być fizycznie na czwartkowym spotkaniu, niech więc choć tak włączę się do dyskusji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s