Tkanki ze szkła czyli o dobrej popularyzacji nauki

tkanki_ze_szka_2Jakiś czas temu odwiedziłem wystawę w galerii sztuki. Były to zdjęcia, ale chyba zupełnie nie rozumiałem autorki i prac przez nią zaprezentowanych. Zdjęcia wydały mi się brzydkie. Przeczytałem informację o autorce i o jej zamyśle. Moje odczucie było zupełnie inne od zamierzeń autorki. Na dodatek opis był bardzo hermetyczny, z żargonowym językiem, zrozumiałym chyba tylko dla krytyków sztuki. Pracownica galerii opowiedziała o tej wystawie własnymi słowami – wtedy zrozumiałem o co chodzi. Jak widać potrzebny był tłumacz, przekładający z polskiego na nasze.

Dlaczego we wstępie piszę o sztuce mimo, że tytuł odnosi się do popularyzacji nauki? By pokazać jak ważna jest komunikatywność przekazu. Brak komunikacji i hermetyczność nie jest cechą wyłącznie naukowców. Także artyści (i inne grupy zawodowe) bywają zamknięci w swoim gronie i nie czują potrzeby (nie dostrzegają) by mówić do ludzi… a nie to siebie samych.

Pora przejść do sedna i pozytywnego przykładu. Witraże pani Profesor Barbary Gawrońskiej-Kozak już widziałem wcześniej (na wystawie w Bibliotece Głównej UWM). Dla mnie, jako biologa, wymowa tych prac była oczywista: widziałem nie tylko kolorowe plamy, nie tylko piękno ale i biologiczny sens. Widziałem tkanki. I to, że nauka jest piękna a naukowcy nie mają klapek na oczach. Po raz kolejny prace pani Profesor zobaczyłem na wystawie w Galerii Stary Ratusz, zorganizowanej z okazji europejskiej Nocy Naukowców. Ale tym razem wystawa, skierowana do szrokiego odbiorcy,  uzupełniona była planszami objaśniającymi, gdzie obok zdjęcia witrażowej pracy znalazł się schemat tkanki (pierwowzór) oraz objaśnienie co jest co. Można było podziwiać ale i rozumieć co się widzi.

tkanki_ze_szka_1tkanki_ze_szka_3

 

Dobra popularyzacja nauki (upowszechnianie) to nie tylko zachwyt (wybuchy, sensacja, niezwykłość), ale także objaśnienie rzeczywistości. Rolą takiej popularyzacji jest nie tylko zaciekawić ale i wyjaśnić. Empatyczna komunikatywność(myslą co tym co dociekra do odbiorcy) jest niezwykle ważna w popularyzacji nauki. 

więcej zdjęć z wystawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s