Barczewo – towarzystwa naukowe w cittaslow

kawiarnia_barczewoNieustannie zaskakuje mnie bogactwo potencjału ludzkiego na prowincji. Inauguracja kawiarni naukowej w Barczewie była kolejnym tego przykładem. Ludzie wykształcenie nie usiedzą w miejscu ani przed telewizorem. Ciągle coś tworzą i chcą się spotykać by o świecie opowiadać. Gdy zaproponowałem uruchomienie kawiarni naukowej w Barczewie, myślałem że zawsze będą musieli przyjeżdżać ludzie z Olsztyna. Owszem, będą, ale tylko czasami. Bo okazuje się, że poszukujących ludzi wszędzie jest dużo. Zakładają nie tylko uniwersytety trzeciego wieku (tych w naszym regionie jest chyba już 30), ale zbierają wspomnienia, dokumenty, spisują, gromadzą.

Po pierwszym spotkaniu i zaistniałej tam dyskusji odnoszę wrażenie, że niebawem może powstać lokalne Barczewskie Towarzystwo Naukowe. Jest potencjał, jest ciekawość świata i chęć opowiadania o swoich odkryciach innym. I to nie tylko w zakresie historii. Inauguracja kawiarni naukowej w Barczewie w Tygodniu Otwartej Nauki miała charakter wymowny i symboliczny. W moim odczuciu stała się est swoistym manifestem, przesłaniem łączenia nauki akademickiej z lokalnymi pasjonatami wiedzy. Jest wskazaniem na transfer innowacyjności z uniwersytetu na najdalsza prowincję. Jest wzajemnym i ubogacającym dialogiem. W jakimś sensie jest wyrazem trzeciej rewolucji technologicznej, odznaczającej się rozproszeniem ośrodków i działań.

Październikowe spotkanie otworzyła gospodyni miejsca pani Magdalena Łowkiel-Klimek. Po moim bardzo krótkim wstępie, dotyczącym idei kawiarni naukowych, pan Wojciech Zenderowski przedstawił „Wspomnienia dawnych mieszkańców Barczewa”. W drugiej części Daniel Rupiński, olsztyński trębacz, który codziennie o godz. 12.00 gra hymn Warmii autorstwa Feliksa Nowowiejskiego na wieży ratuszowej w Olsztynie. Niewidomy muzyk, pianista, akordeonista, wokalista oraz kompozytor.

To był początek. Ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi. A ja jestem ciekaw kolejnych odkryć lokalnych poszukiwaczy i artystów. Barczewo nieustannie mnie zachwyca klimatem cittaslow i kompetentnymi i zaangażowanymi ludźmi na samorządowych stanowiskach.

ps. A towarzystwo naukowe w Barczewie najpewniej powstanie, nawiązując do klimatu otwartości i poszukiwań z okresu oświecenia i XIX wieku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s