O tym jak i gdzie rozpocząłem Tydzień Otwartej Nauki

W poniedziałek rozpoczął się międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki. Zastał mnie w Lublinie na spotkaniu Centrum Innowacji Badań i Nauki. Pojechałem daleko, dyskutowałem w nietypowych miejscach, w kawiarni i pubie, w gronie bardzo interdyscyplinarnym. Rozmawialiśmy pozornie o wszystkim i o niczym, o przygotowywanej konferencji naukowej, o nowym czasopiśmie naukowym, o mięcie, kosmetykach, wizerunku, grzybach inwazyjnych, sinicach, chruścikach, rzekach polihumusowych, o buncie młodych naukowców zmęczonych punktozą i uciążliwą biurokracją, o marzeniach naukowych itp. Taki misz-masz, niby nic konkretnego. Po nocy, wczesnym rankiem, a potem w pociągu (podróż wycisza i można usłyszeć nieśmiałe, wewnętrzne myśli), zaczęło coś w mojej głowie kiełkować i dojrzewać, nabierać konkretnych kształtów. Owoce inspiracji. Otwartość i interdyscyplinarność w nauce wymaga czasu… musi trochę poleżeć by wykiełkować. Ale przecież i ziarno rzucone w rolę kiełkuje w ukryciu. Widać dopiero po jakimś czasie, gdy już roślina trochę podrośnie. Podobnie z inspiracjami.

brama_naukiOtworzyć się na innych – to hasło tegorocznego Tygodnia Otwartej Nauki (Otwartość do Współpracy). Doświadczyłem na sobie, to działa. Ilustracją do wpisu jest zdjęcie z Biblioteki Głównej UWM. Jak napisali jest to symboliczna brama do Otwartej Nauki. Współpracować i otwierać się można także na odległość. W Bibliotece Głównej UWM w tej pomarańczowej (to kolor ruchu naukowego Open Access) bramie do piątku, w godzinach 10-14 pojawiać się będą ambasadorzy tej idei w i przybliżać zainteresowanym (zobacz więcej)

Chcesz otwartego dostępu do dorobku naukowego? Napisałeś artykuł i chcesz się z nim podzielić w sieci? A może masz pomysł na badania i szukasz współpracowników? Idea Otwartej Nauki – Open Access (OA) jest dla Ciebie! Ruch naukowy open access (Open Access Movement), działa na rzecz budowy nowego otwartego modelu komunikacji naukowej, którego ważną częścią są otwarte czasopisma i repozytoria, a także blogi naukowe czy e-laboratoria. Zdecydowałeś się całkowicie otworzyć w Internecie dostęp do publikacji naukowych? Skorzystaj z dostępnej bazy wiedzy:http://uwolnijnauke.pl/baza-wiedzy/

„Idea otwartości bardzo ściśle łączy się ze wszystkimi formami współpracy, jakie mogą wpłynąć na wzrost potencjału nauki. Tegoroczny temat ma zaakcentować, że otwarty dostęp do treści naukowych tworzy nowe drogi do współpracy, między naukowcami, którzy udostępniają wyniki swoich badań, a wszystkimi potencjalnymi współpracownikami w nauce, biznesie czy organizacjach pozarządowych. Otwierając zasoby nauki trzeba rozmawiać i współpracować nie tylko z naukowcami, wydawcami, ale i decydentami, instytucjami finansującymi, studentami, a także z przedsiębiorcami, ponieważ dla każdej z tych grup otwartość nauki oraz dostęp do wiedzy naukowej są ważne i mogą zmienić środowisko ich pracy. Bez współpracy nie byłoby otwartości i odwrotnie. Tydzień Otwartej Nauki to dobra okazja dla wszystkich tych grup do podjęcia działań na rzecz wzajemnego zbliżenia stanowisk, przedyskutowania najlepszych rozwiązań, wypromowania własnych inicjatyw, nawiązania nowych form kontaktów, poszukiwania partnerów do współpracy czy uzupełnienia wiedzy na temat otwartego dostępu.”

„Open Access Week to wydarzenie międzynarodowe. Dotyczy nie tylko środowisk naukowych, ale także szerokiego grona osób zainteresowanych wiedzą oraz nauką. Jego inicjatorem jest międzynarodowa organizacja SPARC, która co roku określa daty i temat przewodni wydarzenia. Od początku jego istnienia uczelnie, instytuty badawcze, biblioteki i organizacje pozarządowe z całego świata, które są zaangażowane w budowanie otwartej nauki, wykorzystują je do pozyskiwania nowych zwolenników otwartości w nauce oraz edukowania na temat otwartego dostępu.” Więcej informacji: http://uwolnijnauke.pl/vi-tydzien-otwartej-nauki-w-polsce/

I na koniec jeszcze misja lubelskiego Centrum Innowacji Badań i Nauki – główną misją Centrum Innowacji Badań i Nauki jest inicjowanie, propagowanie i wspieranie rozwoju innowacyjnych form działalności naukowej i innych dziedzin z nią związanych. Centrum wspiera rozwój osób i instytucji o wysokim potencjale naukowym, pomaga w dążeniu do zatrudnienia lub samozatrudnienia związanego z reprezentowaną dziedziną nauki lub sztuki i dotychczasowymi osiągnięciami. Fundacja upowszechnia wiedzę, świadomość i rolę nauki w środowiskach organizacji sektora publicznego, społecznego i komercyjnego. Podejmuje różnorodne formy działalności naukowej, edukacyjnej i szkoleniowej poprzez innowacyjne środki wyrazu m.in. artystyczne, wydawnicze, popularyzatorskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s