Inauguracja kawiarni naukowej w Barczewie

kawiarnia_barczewoOlsztyńska Kawiarnia Naukowa nieformalnego Klubu Profesorów Collegium Copernicanum funkcjonuje w Olsztynie już od wielu lat. Z okresami intensywniejszych lub mniej intensywnych okresów aktywności. Przenosząc się „pod chmurkę” lub pod gruszę nawiązujemy przecież do starożytnych tradycji … akademii w gaju oliwnym. Kawiarnia naukowa na trawniku w rytmie slow life już kilkakrotnie zafunkcjonowała zarówno w Kortowie jak i kilku miejscach w Olsztynie, w szczególności w Parku Centralnym.

W kawiarni naukowej punktów do kariery nikt nie przyznaje. Motywem jest więc tylko chęć poznania, dyskutowania, rozważania. Bez instytucjonalnego wyścigu szczurów i robienia kolejnych stopni w karierze akademickiej. Wobec wiedzy i ciekawości wszyscy jesteśmy równi.

Popularyzacja nauki (a w zasadzie nowoczesne upowszechnianie wyników badań naukowych) w Polsce jest wciąż nie tak powszechna i łatwo dostępna, zwłaszcza na prowincji. Nie mamy Centrum Nauki Kopernik, swojego Hyde Parku, ani Central Parku… niech więc będzie dowolny park w Olsztynie. Albo miasteczko cittaslow, takie jak Barczewo. Ostatnie kilkanaście lat to dynamiczny rozwój przenajróżniejszych uniwersytetów trzeciego wieku. Są już praktycznie w każdym miasteczku. Kawiarnia naukowa nawiązuje do tej idei kształcenia ustawicznego, jest jedynie mniejsza organizacyjnie formą.

Latem spotykaliśmy się w olsztyńskim Parku Centralnymi, na trawie (więcej na Facebooku) by przy grze w szachy, słuchaniu muzyki, przenośnej półce bookcorssingowej porozmawiać o bioróżnorodności w mieście, o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu, o synantropizacji i ekologii człowieka. Porozmawiać o czymkolwiek, co ma związek z faktami, nauką i życiem codziennym we współczesnym mieście. O chwastach, które da się zjeść i owadach, które można spotkać nad Łyną. O malowaniu, szkicowaniu i szyciu sztuki. O historii wykorzystania Łyny itd. Będziemy grać w warcaby, malować, rozmawiać. Aby w spokojnej dyskusji, jak w chasydzkiej opowieści, gdzie za pomocą drobiazgu, tłumaczyć sprawy najważniejsze.

A gdy aura jesienna, dni chłodne i dżdżyste, trzeba się schronić pod życzliwy dach. Jak ślimak do swojej muszli. Na dodatek inauguracja kawiarni naukowej w Barczewie odbywa się w międzynarodowym Tygodniu Otwartej Nauki, co jeszcze bardziej symbolicznie oddaje ducha spotkań w kawiarniach naukowych.

Idea otwartości nauki bardzo ściśle łączy się ze wszystkimi formami współpracy, jakie mogą wpłynąć na wzrost potencjału nauki. Tegoroczny temat, zaproponowany przez Koalicję Otwartej Edukacji (KOED), ma zaakcentować, że otwarty dostęp do treści naukowych tworzy nowe drogi do współpracy, między naukowcami, którzy udostępniają wyniki swoich badań, a wszystkimi potencjalnymi współpracownikami w nauce, biznesie czy organizacjach pozarządowych. Moim zdaniem sprzyjać będzie transferowi innowacyjności z uniwersytetu do regionu. Otwarta nauka to nie tylko internetowe zasoby open source, to także bezpośrednie spotkania. Otwierając zasoby nauki trzeba rozmawiać i współpracować nie tylko z naukowcami, wydawcami, ale i decydentami, instytucjami finansującymi, studentami, a także z przedsiębiorcami, ponieważ dla każdej z tych grup otwartość nauki oraz dostęp do wiedzy naukowej są ważne i mogą zmienić środowisko ich pracy. Nie chcemy zapominać o tak zwanej prowincji i obecnym tam kapitale ludzkim. Bez współpracy nie byłoby otwartości i odwrotnie. Więcej informacji: http://uwolnijnauke.pl/vi-tydzien-otwartej-nauki-w-polsce/

Kawiarnia naukowa, rozwijająca się od lat w Olsztynie z inicjatywy Collegium Copernicanum, to łączenie nauki akademickiej z lokalnymi pasjonatami wiedzy. Naukowcy z UWM oraz pozaakademiccy badacze lokalnej historii, przyrody i wszystkiego tego, co zaciekawia. Poznawać świąt i dzielić się wiedzą – to nas inspiruje i spaja. Miejsce na spotkanie może być dowolne. Naukowcem się bywa… wtedy gdy się poszukuje.

W barczewskiej kawiarni naukowej chcemy zorganizować cykl wykładów o popularnym charakterze i w przystępnej formie, dotyczący różnych problemów naukowych ze szczególnym uwzględnieniem przyrody Warmii i wzajemnego uwarunkowania człowieka i środowiska, przyrody i kultury w szerokim sensie, nawiązujący do idei cittaslow oraz do doświadczeń kameralnych spotkań z nauką i naukowcami nieformalnego klubu profesorów Collegium Copernicanum (regularne spotkania od 2009 roku, w tym poza Olsztynem, ale sama kawiarnia zaistniała pod koniec XX w.). Warmia – a w tym przypadku Barczewo, jako jedno z miast cittaslow – może być postrzegana jako miejsce, gdzie w ciągu całego roku, niezależnie od pory roku i pogody, znaleźć można miejsca spokojnego życia i dobrych warunków do pracy i inspiracji. Wykłady – nawiązujące do idei cittaslow i jakości życia – byłyby tylko elementem aktywizowania społeczności lokalnych. Integralną częścią spotkań w kawiarni naukowej byłby mini-koncert fortepianowy. Uzupełnieniem wykładów mogą być mini-projekty i różnorodne warsztaty oraz pokazy.

Kawiarnia naukowa odbywać się będzie pod patronatem Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM w Olsztynie oraz Collegium Copernicanum. Na jedno z kolejnych spotkań zaplanowany jest wykład pt. „Naukowa opowieść o urokliwym życiu ślimaków”. Ślimak połączy tematykę ściśle przyrodnicza z idea cittaslow. Spotkania planujemy z częstością raz w miesiącu.

Zapraszam na spotkanie i do współpracy. Współpraca uniwersytetu z regionem nie jest jedynie czczą gadaniną. Pomysłów na transfer innowacyjności jest więcej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s