Hotel dla pszczół na Olsztyńskich Dniach Nauki

dninauki_szkolaW czasie wrześniowych, Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki 2015, gdy przechodziłem obok biblioteki, zauważyłem grupę szkolną wraz z nauczycielami, obserwującą nasz gliniany hotel dla pszczół. W taki niespodziewany i nieplanowany sposób nasza ekoinstalacja wzięła udział w Dniach Nauki. Edukacja pozaformalna w praktyce.

Budowaliśmy gliniany hotel dla pszczół także z myślą o efekcie edukacyjnym. Ale myślałam, że będzie to przekaz skierowany do studentów. A tymczasem znajduje szersze zastosowanie. Nie wiem czy nauczycielki wiedziały o zadaniach takiego „hotelu” i z myślą o jakich owadach został zbudowany. Skoro jest jednak zainteresowanie, to musimy pomyśleć o uzupełnieniu. Na pewno przyda się mała tablica edukacyjna z qr kodami, kierującymi do szerszych opisów i wyjaśnień (objaśnień przyrodniczych). I zapewne uzupełnimy o nowe małe budowle dla owadów. Leżące kłody to siedlisko dla saproksylobiontów (mieszkańców dziupli i próchniejących drzew). Będzie więc okazja opowiedzieć nie tylko o owadach zapylających ale i o roli bezkręgowców w dekompozycji martwej materii organicznej.

W 2016 roku, w czasie Nocy Biologów oraz Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki zaproponujemy coś bardziej kompleksowego dla szkół i miłośników przyrody.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s