Woda z kranu w restauracji

kranowafrancjaWody pitnej zaczyna brakować w coraz większej liczbie regionów świata. Ostatnio w Kalifornii, po czteroletniej suszy, wprowadzono ograniczenie zużycia wody w gospodarstwach domowych. Bo gdy jest susza to czy ma sens podlewanie trawników i napełnianie basenów wodą wodociągową? A u nas, w Olsztynie toalety spłukujemy wodą mineralną. Zadziwiająca rozrzutność (a już w wielu miejscach obniżył się poziom wód gruntowych z negatywnymi skutkami dla rolnictwa i przyrody). Dla odmiany do picia przywozimy wodę w butelkach plastikowych, czasem z bardzo daleka, z gór. Z plastykowych butelek do wody mogą przedostawać się bisfenole. No i znacznie ważniejsze jest zużywanie paliw kopalnych na wożenie tego, co mamy na miejscu. Większa emisja spalin to także produkcja gazów cieplarnianych a więc przykładanie ręki do ocieplenia klimatu. Z coraz bardziej odczuwalnymi skutkami.

W wielu miejsca można dostać wodę za darmo do picia. Dobre wzory warto naśladować. Przy studniach w Rumunii, w restauracjach we Francji (tak jak na powyższym zdjęciu, oberża w małej farmie), Hiszpanii. I u nas ta moda na bezpłatną wodę z kranu powoli się upowszechnia. W Olsztynie już w dwóch restauracjach serwują znakomitą kranówkę:

  • Prosta 38 Restaurant (Prosta 38),
  • Restauracja Cudne Manowce (Chrobrego 4).

Osobiście cieszę się z tego drobnego sukcesu, bo okazuje się, że mówienie o wodzie i możliwości darmowej wody z kranu przynosi efekty. Piszę znowu, bo liczę na jeszcze więcej. Nawet jedna osoba może coś zrobić (wpływać na rzeczywistość).

Aby to jeszcze wzmocnić przyłączyłem się do ogólnopolskiej akcji lansowania mody na wodę z kranu. http://pijewodezkranu.org/ Każdy z nas coś może zrobić, bo zmienianie świata najlepiej zaczynać od siebie samego. Zatem do dzieła, pijmy na zdrowie. Wodę z kranu.

wodazkranu1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s