Bazie czyli wiosenny powiew optymizmu

bazie

Kwitnące wierzby, zwane baziami i kotkami, nieodłącznie kojarzą się z wiosną. Kwiaty niepozorne ale owadopylne. Nie muszą się podobać, by zwabiać, bo wiosenna konkurencja jest niewielka. A wiatr wieje nie zważając na urodę czy brak urody brzozy, leszczyny (te są wiatropylne dla odmiany). Wierzbowe kotki pojawiają się nieco później niże te brzozowe czy leszczynowe. Skoro owadopylne to muszą „poczekać” na owady.

Bazie kojarzą się nie tylko z wiosną ale i z rodzącą się biogospodarką, w której wykorzystywane są uprawy wierzby nie tylko jako biomasa dla celów energetycznych. Powoli rodząca się biogodpodarka chciałaby wykorzystać surowce biologiczne do bardziej zaawansowanych celów: leków, kosmetyków, bioproduktów technicznych. To być może miejsce pracy kreatywnej dla młodych, wykształconych ludzi. Odpowiednie badania juz trwają (zobacz film).

Ale bazie kojarzą się i z trzecim rodzajem optymizmu – pojawiają się w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Optymizm w innym wymiarze duchowym.

Bazie – odrobina radości na kilka sposobów, bo pogoda i wiosna fenologiczna, bo wiosna biogospodarki i w końcu nadzieja na zmartwychwstanie. Dla każdego coś się znajdzie. No chyba, że ktoś jest zatwardziałym marudą i pesymistą. To będzie się obawiał alergii od pyłku z krzewów i drzew, a później traw.

Czytelnikom niniejszego bloga życzę wyciszenia i spokoju w okresie przedświątecznym a potem uduchowionych na wszelkie sposoby Świat Zmartwychwstania Pańskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s