Noc Biologów czyli zacznij studiować biologię od zaraz

jaijablkaNoc Biologów to jedna z wielu imprez popularnonaukowych. Ale to coś więcej (przynajmniej w moim zamyśle już od czterech lat). Będą „wybuchy” i różne zadziwiające eksperymenty, ale nie dla efektów jak w cyrku czy na koncercie rozrywkowym, lecz by zachwycić się… i zgłębiać wiedzę sukcesywnie. Zachwycić się by potem przez poznawanie zrozumieć świat wokół nas. W tym przypadku tajemnice życia.

Biologia jako nauka i wiedza są fascynujące. Studiować można od zaraz, nie ważne czy ma się lat 5 czy 70. Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno. Noc Biologów jest po to, że by przełamać nieśmiałość i wykonać pierwszy krok… i udać się na uniwersytet. To będzie kształcenie nieformalne, ustawiczne i indywidualne. Noc biologów jest i po to, żeby szukać kontaktu z naukowcami (a także studentami, doktorantami) i potem spotykać się częściej. By umówić się na spokojną wizytę z z całą klasą lub tylko w małej grupce. A nawet indywidualnie.

Wybrać się na Noc Biologów (najbliższa już 9 stycznia 2015 r.) by poznać ludzi, których potem można pytać. Okazuje się że studiować biologię można od zaraz i w zupełnie indywidualny sposób. We własnym tempie. Nie dla ocen ale dla zaspokojenia własnej ciekawości. Noc coś zaczyna. Można prowadzić potem dyskusję poprzez krótkie publikacje, eseje, polemiki itd., zarówno na naszym blogu wydziałowym jak i w Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur (dziennikarstwo obywatelskie z Gazetą Olsztyńską lub Wikipedią). Być jak naukowiec, bo tak, przez publikację, dyskutują również naukowcy. I Ty także możesz zostać naukowcem. Już od zaraz. W tę nietypową, jedyną w swoim rodzaju Noc Biologów.

Stanisław Ulam, uczeń i współtwórca lwowskiej szkoły matematyków, miał zostać adwokatem, ale wolał patrzeć w gwiazdy i czytać książki fantastyczno-naukowe (teraz oprócz książek mamy pikniki naukowe takie jak Noc Biologów). Potem w USA jako matematyk współpracował z fizykami w projekcie Manhattan. Gdy w 1973 r. zapytany został, czy gdyby w Los Alamos nie zbudowano bomby atomowej to świat czułby się bezpieczniejszy, odpowiedział „cokolwiek jeszcze stworzy nauka, czy będzie to uwodnienie energii jądrowej, czy możliwość manipulowania genami, i tak wszystko zależy od dojrzałości emocjonalnej człowieka”. Już wtedy ten genialny matematyk, mimo że w połowie XX wieku triumfy odnosiła fizyka, za dużo gościnniejsze niż wynalazki fizyków uważał badania i odkrycia biologów. Bo to one zmieniają oblicze świata, jak powiadał „biologowie sięgają do samych źródeł życia”. Od słów wypowiedzianych przez genialnego matematyka Stanisława Ulama minęło już ponad 50 lat. Stały się one jeszcze bardziej aktualne.

Żyjemy w wieku biologii, nauki, która zmienia nie tylko nasze życie codzienne ale i filozofię. A w czasie Nocy Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie można będzie zajrzeć do uczelnianych laboratoriów i dowiedzieć się, nad czym teraz pracują naukowcy. Ogólnopolska Noc Biologów już po raz czwarty odbędzie się w Olsztynie, tym razem 9. stycznia 2015 r. (piątek). W tym roku w akcji udział bierze 26 instytucji naukowych z całego kraju. Olsztyński Wydział Biologii i Biotechnologii – we współpracy z innymi jednostkami UWM oraz pozauniwersyteckimi podmiotami – przygotował blisko 100 różnych wykładów, pokazów, wystaw, wycieczek, laboratoriów, eksperymentów. Wszystko związane z popularyzacją nauki biologicznych.

Noc Biologów w Olsztynie zaczyna się nietypowo o poranku, bo już o 8.30. Oficjalne i uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 11.00. Całość zakończy się późno w nocy, nad rzeką Łyną, na stanowisku archeologicznym, w miejscu dawnej osady starożytnych Prusów. Dlaczego Noc Biologów zaczyna się o poranku? Bo zimą noc jest długa i trwa kilkanaście godzin. Noc Biologów też trwa kilkanaście godzin. A zaczyna się o poranku, aby umożliwić udział młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach. To odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na edukację pozaformalną (poza murami szkoły). Nie mamy jeszcze olsztyńskiego Centrum Nauki (tak jak CN Kopernik w Warszawie), uniwersytet wypełnia tę pustkę piknikami naukowymi (Noc Biologów, Olsztyńskie Dni nauki itd.).

Kształcenie ustawiczne i pozaformalne jest znakiem czasu i mieści się w misji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Nocy Biologów nie chodzi tylko o efektowne wybuchy i naukowe show (chociaż na naukę możemy patrzeć jako element kultury – jako trzecią kulturę). Zachwyt i zadziwienie swoistą rozrywką naukową jest jedynie wstępem do zachwytu nad światem i zachętą do zgłębiania wiedzy. Na poznawanie nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno. Każdy znajdzie coś dla siebie. I znajdzie okazję na bliski kontakt z naukami biologicznymi oraz z naukowcami. Będzie niepowtarzalna okazja zwiedzić laboratoria i poznać codzienną pracę naukowców z UWM w Olsztynie, w szczególności z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

W roku 2015 chcemy położyć nacisk na usługi ekosystemowe oraz rożne formy terapii z wykorzystaniem metod biologicznych (m.in. hortiterapia, hirudoterapia). Jednym z celów akcji jest pokazanie kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce.

Biologia jako nauka o życiu zachwyca. Rozwiązuje wiele ważnych problemów współczesnego świata. Zmienia nie tylko filozofię i codzienne dyskusje w mediach, ale wpływa także na rozwój ekonomiczny i gospodarkę opartą na innowacji. Jest więc o co pytać i o czym dyskutować. Biolodzy to nie tylko siwiejący dziadkowie, biegający po łące z siatką na motyle. Biolodzy to naukowcy, pracujący w nowoczesnych laboratoriach i rozwiązujące różnorodne problemy. Biologią stosowaną jest np. biotechnologia czy inżynieria środowiskowa. Z odkryć biologicznych czerpie rolnictwo, medycyna, kosmetologia, ochrona przyrody, leśnictwo czy nawet coraz dynamiczniej rozwijająca się biogospodarka. Surowcem dla biogospodarki jest różnorodność biologiczna i kapitał ludzki. Zobaczmy więc co u siebie, w regionie mamy, i czy warto na tym budować przyszłość.

Początek XXI wieku przynosi wiele niezwykłych odkryć biologicznych, znacząco wywracających dotychczasowa wiedzę podręcznikową. Na powrót mówimy o dziedziczeniu cech nabytych (a wydawało się ze lamarkizm z każdej postaci to przeżytek). Tak, współczesna wiedza biologiczna nas ciągle zaskakuje swoimi odkryciami i nowymi teoriami. Kontynuuje się poznawanie genomów wielu organizmów, w tym człowieka. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie a wykorzystanie innych grup istot żywych jako GMO jest coraz większe w różnych dziedzinach życia. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne, globalne wymieranie gatunków, . ONZ ogłosiło Dekadę Bioróżnorodności (2011-2020). Tworzone i rozwijane są różnorodne banki genów, w tym w formie sadów i ogrodów. Rozwijane są nowe metody leczenia ludzi. Ogrody zdrowia to nie tylko estetyka ale i terapia. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska.

Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii (od filozofii po gospodarkę). Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic, zarówno w formie studiów jak i kształcenia ustawicznego czy pozaformalnego. W tę jedną noc – Noc Biologów – naukowcem może być każdy. Przekonajcie się sami! Tej jednej, jedynej w roku, „Nocy Biologów”. A potem będzie okazja na kontynuacje przez cały rok w formie artykułów popularnonaukowych, wykładów otwartych, pokazów dla szkół, współpracy z Uniwersytetem Dzieci.

A co zrobić, gdy na interesujący pokaz nie ma już miejsc? To proste, próbować umówić się z naukowcami na wizytę w laboratorium w innym terminie. Nazwiska i adresy kontaktowe są umieszczone w programie. Można także zapraszać z wykładami i pokazami do siebie (do szkoły czy innej placówki edukacyjnej lub kulturalnej, np. w ramach akcji „Wypożycz sobie naukowca”) w ciągu całego roku. Zapraszamy także dziennikarzy by w ciągu całego roku zaglądali do nas i relacjonowali szerokiej publiczności najnowsze odkrycia biologiczne.

Cele Nocy Biologów: upowszechnianie i popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez przystępne w formie pokazy, warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie (m.in. blogi i portale społecznościowe). Wzbudzanie ciekawości oraz chęci do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej w celu kształtowania poglądów, pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym). Celem jest również przedstawienie podstawowych, ale ważnych zagadnień, poszerzających wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania świata przyrodniczego (m.in. problemy biogospodarki, biotechnologii, zdrowia ludzkiego czy ochrony przyrody) jak i zagadnień budzących wiele kontrowersji.

Więcej bieżących informacji:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s