O potrzebie fantazji w nauce i instytucjach akademickich

genialniPrzeczytałem wspaniałą książkę Mariusza Urbanka pt. „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”. Niesamowicie pouczająca lektura. Można zrozumieć, dlaczego jeden z największych sukcesów naukowych Polski zrodził się w prowincjonalnej uczelni, we Lwowie. Na marginesie Warszawy i Krakowa. Była to prowincja. Ale z ambicjami. I nie zabrakło kilku osób z fantazją. Lwowska szkoła matematyków jest wielkim osiągnięciem i wkładem Polski w światową naukę.

Prof. Roman Duda, na zakończenie wspomnianej książki, opowiada o niezwykłej szkole lwowskiej matematyków i jej międzynarodowym sukcesie. Opowiadając o łamaniu schematów i niestandardowych działaniach (np. obrona doktoratu Stefana Banacha – mimo, że nie miał ukończonych studiów) :

„- [prof. R. Duda] Dziś trudno sobie wyobrazić taki sposób obrony doktoratu. Myślę, że to niemożliwe.

– [M. Urbanek] To dlaczego wtedy się udało?

– Bo tamci ludzie mieli dość fantazji, by łamać skostniałe reguły. Zresztą bez takich cech nie byliby w stanie stworzyć czegoś tak ważnego jak szkoła lwowska. Nie oglądali się na przepisy, które służyły temu, żeby czegoś nie zrobić.”

Na prowincji też może coś ważnego się dziać. Ale potrzeba do tego otwartości i fantazji oraz ambicji. I stawiana studentom ambitnych zadań  już na samym początku (kosztem standardowego przerabiania materiału). Bo tak wyławia się w nauce geniuszy. My mamy system wyławiania standardowych i uładzonych rzemieślników-urzędników nauki.

W Nowym Roku 2015 życzę sobie i Olsztynowi oraz naszemu Uniwersytetowi ludzi z fantazją i odwagą. Zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach. To oni wyławiają i stwarzają szanse geniuszom. Na początek polecam książkę o lwowskiej szkole matematyków. Kwitła w kawiarni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s