Gadające dachówki i patriotyzm dnia codziennego

10470582_10204342483675572_8540491504194465741_nPatriotyzm może być odświętny, celebrowany raz do roku z fanfarami, flagami, capstrzykami, przemowami i defiladami. Ale może być bardziej skromny, szary, mniej rzucający się w oczy. To patriotyzm dnia codziennego. Ale to nie są wykluczające się patriotyzmy. One mogą znakomicie się dopełniać. A kultura dopełniać się z naturą i odwrotnie.

Patriotyzm dnia codziennego objawia się w dbałości o miejsce i tożsamość, w formie sprzątania drogi w lesie z zalegających śmieci czy robieniu porządku za swoim płotem. To są drobne działania, raczej nie opisywane w mediach. Bo są zwykłe i mało spektakularne. Ale niezwykle ważne. Bo bez nich świat byłby brzydszy. I brzydsza bałaby mała ojczyzna. Patriotyzm dnia codziennego to dbałość o przeszłość i podtrzymywanie (czy wręcz budowanie) tożsamości w oparciu o zwykłe losy ludzkie i zwykłe rzeczy. Tak jak stare dachówki, które po remoncie wydają się niepotrzebne. Tylko wyrzucić je jako gruz na śmietnik. Albo zasypać mały zbiornik wodny na polu.

Spotkania przy malowaniu starych, z pozoru już niepotrzebnych (a czyż historia lokalna nie wydaje się nam mało ważną a przez to niepotrzebną?), dachówkach to w jakimś sensie folkloryzm i patriotyzm dnia codziennego. Okazja by spotykać się w przestrzeni publicznej i snuć opowieści. O miejscach i o ludziach. By budować więzi społeczne.  Tak jak kiedyś, gdy nasi antenaci spotykali się przy darciu pierza, łuskaniu fasoli czy międleniu lnu. Lokalny traktat o łuskaniu fasoli…

Malowanie dachówek lub ich decoupage to nasze współczesne rękodzieło, dostępne dla każdego. Bo wszyscy możemy być artystami naiwnymi, tworzącymi z potrzeby serca. I wszyscy możemy dostrzegać (lub na powrót odkrywać) wartość w „starych i niepotrzebnych” rzeczach. Historię możemy również odczytywać na nowo i poszukiwać sensu. Motywy, jakie pojawiają się na naszych „gadających dachówkach”, to rośliny, grzyby, zwierzęta i krajobrazy lokalne. Jednym słowem bioróżnorodność. W tych malowanych dachówkach splata się dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu.

gadajca_dachowkaW „gadających dachówkach” stare splata się z nowoczesnym, bo dzięki zamieszczanym na dachówkach kodom QR, za pomocą smartfonu lub tabletu, można przenieść się do opowieści lub filmiku, dotyczącego konkretnego gatunku rośliny lub zwierzęcia. Wspólne malowanie to także akcja charytatywna. Bo pomalowane dachówki trafią na aukcję charytatywną i zasilą akcję zbierania pieniędzy na szkolny autobus dla Lamkowa (w dniach 7-8 listopada odbył się dwudniowy plener malarski pn. „Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali” – z tego pleneru pochodzą zamieszczone zdjęcia). Wspieramy w ten sposób środowisko lokalne i małe szkoły wiejskie. Teraz zbieramy dla Lamkowa, potem na pewno pojawią się i inne cele. I jeszcze jeden ważny aspekt, dotyczący dachówek. Możemy go nazwać zielona partycypacją.

Akcja jest przykładem transferu innowacji z uniwersytetu do małych przedsiębiorstw z Warmii i Mazur, działających w obszarze turystycznym. Naukowcy także mogą coś konkretnego (choć drobnego) zrobić dla swojej prowincji, swojego środowiska lokalnego. Odrywając się na chwilę od pogoni za punktami w renomowanych czasopismach zagranicznych. Nazwa Uniwersytet Warmińsko-Mazurski do czegoś zobowiązuje a misja uniwersytety nie jest tylko czczym zapisem w dokumentach (żeby ładnie wyglądało). Pokazujemy jak można praktycznie wydłużyć sezon turystyczny w naszym regionie. A tym samym jak dać pracę ludziom stąd. Skorzysta zarówno branża turystyczna jak i lokalni twórcy (więcej na blogu „Gadające dachówki”).

W Pluskach, 10. listopada o godz. 16.00, w dawniej szkole przy kościele, spotkamy się by przy starych dachówkach celebrować Święto Odzyskania Niepodległości. My będziemy odzyskiwać stare dachówki w formie patriotyzmy dnia codziennego. Zbierać lokalne okruchy przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s