O stażu w małym przedsiębiorstwie i o innowacyjności

Gosciniec_MolomaleZnowu jestem na stażu w małym przedsiębiorstwie. Wymyślam innowacyjność w branży turystycznej a jednocześnie się uczę. Bo człowiek uczy się całe życie… zwłaszcza jak chce innych uczyć. Doświadczam miejsca pracy, do jakiego trafia większość naszych absolwentów. Poznaję realia z jakimi się borykają. A małemu jest znacznie trudniej.  Poznaję warunki pracy, do jakich trafiają absolwenci biologii, biotechnologii czy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Przygotowałem wystawę o bioróżnorodności na Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Chciałem, żeby wystawa potem podróżowała po regionie. I na razie się to udaje. Jest w Mrągowie. Ale nie są to zwykłe zdjęcia. Jest to interaktywna wystawa. Wystarczy mieć mobilny internet, by korzystając z kodów QR i własnego smartfona czy tabletu, zobaczyć więcej. To przykład wdrażania małych innowacji (czytaj więcej o tym pomyśle).

Pod koniec września byłem w Mrągowie na pierwszym Horti Festiwalu, i była tam już moja wystawa. Ale okazuje się, że na tym się nie skończy. Bo będzie wystawa w Gościńcu Molo, a potem 18 października br. będzie towarzyszyła koncertowi zespołu Pro Musica Antiqua. Mam nadzieję, że pojedzie także w inne miejsca naszego regionu.

Po Horti Festiwalu taki dostałem list:

Witam Drogi Panie Profesorze,

ogromnie dziękuję za wsparcie naszego przedsięwzięcia, pierwszej edycji Horti Festiwalu. Horti Festiwla. Jego koncepcja jeszcze kilka lat temu była tylko zalążkiem idei – dziś z radością widzę, że może się ona rozrosnąć, dzięki pasji i zaangażowaniu innych. Opracowana jako pogram długofalowych działań mojej firmy Zielony Promień, ma szansę stać się realnym sposobem na budowanie kapitału społecznego Instytutu Hortiterapii, a także jego potencjału ekonomicznego.

Jestem i działam od wielu lat jako NGO’S – teraz chciałabym to łączyć z biznesem tzn. społecznie odpowiedzialnym. Trudno małej firmie,  taka jak moja, wdrażać wszystkie zdobycze idei CRS, w miarę moich możliwości dzieje się tak od zawsze. Partnerstwo jest ważne, trzeba o nie dbać – wierzę, że czasem z destrukcji wyłania się nowa jakość.

Nauka na staże w MŚP jest szansą dla małych przedsiębiorców jakich jest dużo w naszym regionie. Chętnie będę propagować nasz wspólny staż, z zaznaczeniem roli naukowca i profesora jako szanowanego i bardzo cennego mentora, znawcę w wielu sprawach ale jednocześnie w tym eksperymencie, na styku nauki i podmiotu pozauniwersyteckiego, rodzi się pytanie – na ile jest to trwały projekt, czy można taką współpracę umacniać i rozwijać dalej poza zaprogramowane parametry programu „Regionalny Transfer Wiedzy z Nauki do Biznesu”? Wdrożenie i komercjalizacja efektów stażu budzi we mnie zastanowienie, jak to zrobić by staż i szkolenia praktyczne innowacyjnych przedsiębiorstw oznaczały stałe wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstwa. Warmia i Mazury to szczególny region, o dużym potencjale jednakże ilość drobnych gospodarstw, podmiotów agroturystycznych i przede wszystkim odpływ ludzi młodych, w tym absolwentów studiów UWM wymusza na nas poszukiwanie wspólnej drogi, by tak się się nie działo. Moją intencją rodzącego się Horti festiwalu jest stała innowacja i konsolidacja by MŚP stało się dodaną wartością.

Mrągowo przyjęło Horti Festiwal z życzliwością – jest to efekt wielu lat ciężkiej pracy uświadamiania współobywateli mojego miasta – czym jest hortiterapia. Istotne jest także czym może dla naszego makroregionu. Transfer nauki do MŚP stanowi bodziec do dalszego rozwoju. Ważne jest dla każdego człowieka, by nie traktowano przedmiotowo MŚP, podejmujących wyzwanie zmierzenia się w swojej codzienności z nauką, w środowisku akademickim postrzeganą jako doskonałość.

Tytuł naszego festiwalu staje się mottem „Hortiterapia -Natura i psychologia” – wiem dobrze, że kontakt z przyrodą potrafi wzmocnić, niezmiernie dodając sił w walce z problemem, ogród jako środowisko z bogatą różnorodnością biologiczną rozwija przez doświadczanie cudów przyrody. Obserwacja oraz sensoryczne doznania stymulują by być pełniej i lepiej funkcjonować wśród ludzi, by lubić samego siebie.

Horti Festiwal był prawdziwym spotkaniem myśli, warsztatem tworzenia synergii, przez zastosowanie nowych narzędzi komunikacji nauczył mnie wiele. Dziękuję za Pana obecność oraz udostępnienie wystawy „Krajobrazy Warmii i Mazur – dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze”. Miło mi tym bardziej, że możemy gościć wystawę dłużej w Mrągowie. Gościniec Molo przygotuje ekspozycję. W dniach od 6.10 do 10.10 będzie można oglądać ją w głównej sali. Jednocześnie dziękuję za zaszczyt powierzenia mi roli komisarza wystawy, mam przyjemność poinformować mieszkańców miasta Mrągowa o możliwości spotkania z autorem – zapraszam więc w trakcie wystawy do rozmowy z mieszkańcami i na pyszną uchę (zupę rybną) „warzoną” przez kucharza Gościńca Molo.

Panie Profesorze, przesyłam link do nagrania wyemitowanego przez Polskie Radio Olsztyn, dokumentujące działania Horti Festiwwalu Ukazały się liczne informacje w Polskim Radio PR 3 m.in w „Zagadkowej Niedzieli” i porannym programie red. Piotra Łodaja. Radio Zet Gold, Gazecie Olsztyńskiej, Kurierze Mrągowskim i internetowym radio w Programie Pomost oraz w socjal mediach. Uprzejmie proszę o zapoznanie się z publikacją. (…)

Drogi Panie Profesorze,

przede wszystkim już teraz proszę przyjąć moje zaproszenie do Rady Horti Festiwalu – temat jaki utrzymamy to” Natura i psychologia” – bardzo będzie mi miło jeśli wyrazi Pan zgodę, uprzejmie proszę o rozważenie, czy zechce Pan uczynić mi ten zaszczyt i służyć dalszą radą i wsparciem? Serdecznie pozdrawiam

Zofia Wojciechowska 

List uświadomił jeszcze bardziej jak ważne jest wsparcie uniwersytetu dla małych przedsiębiorstw naszego regionu. Są zbyt małe by samodzielnie inwestować w innowacyjność. Ale od czego jest uniwersytet i jego misja? Przecież w nazwie jest „warmińsko-mazurski”. I jest to zobowiązanie wobec regionu.

p.s. innowacyjność, nad którą pracuję, a która zgodnie z umową stażową będzie własnością małego przedsiębiorstwa, nie dotyczy wprost Horti Fesiwalu. Dotyczy czegoś innego, ale jest adresowana do wielu małych przedsiębiorstw z regionu: hoteli, pensjonatów, restauracji, gospodarstw agroturystycznych itd. Wiąże że się z turystyką i dziedzictwem przyrodniczym naszego regionu. Niebawem napiszę więcej. Mam nadzieję, że będą to wdrożenia. Na razie trwa faza badawcza i eksperymentowanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s