Bioróżnorodność malowana na szkle

10369134_10203172691951510_1389613659669094325_nPopularyzacja nauki nie jedną ma … formę. Trzymanie się utartych schematów nie jest dobre. Dlatego ciągle próbuje czegoś nowego. Treść ta sama, ale forma różna. Na zbliżające się Olsztyńskie Dni Nauki przygotowałem dwie propozycje, tematycznie uzupełniające się. Dotyczą regionalnej różnorodności biologicznej na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym oraz łączności kultury i przyrody. Owa łączność i wzajemne uwarunkowanie łączy się nie tylko w treści ale i formie.

Pierwsza propozycja to warsztaty malowania na szkle (butelki i słoiki). Szkło nie jest przypadkowe – to odpady cywilizacji nadmiernej konsumpcji. Niepotrzebne słoiki i butelki – jednorazowe opakowania, które wyrzucamy do śmieci. Surowiec pochodzi wiec z recyklingu i jest dyskretna promocją segregacji odpadów. Czyli styl życia i zasada 3 razy U: Unikaj kupowania rzeczy zbędnych, Użyj jeszcze raz, Utylizuj. Jednym słowem taka drobna w formie filozofia praktyczna. Malowaniu towarzyszyć będą opowieści (niczym traktat o łuskaniu fasoli) o różnorodności biologicznej Warmii i Mazur, w ramach międzynarodowej Dekady Bioróżnorodności (2011-2020), ogłoszonej przez ONZ. Motywami do malowania będą gatunki roślin, grzybów i zwierząt naszego regionu. Wyjaśnione będzie pojęcie recyklingu i reusingu oraz wpływu stylu życia i konsumpcji na stan przyrody i bioróżnorodności regionu. Poruszony będzie problem rękodzieła jako stylu życia i ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. W czasie wspólnego malowania nauka (biologia) przedstawiana będzie jako pasja, która budzi emocje i fascynację. Warsztaty przeznaczone są na wspólną, rodzinną zabawę i dyskusję z naukowcem.

Wspólne malowanie ma ten walor, że można milczeć. I pytać lub dyskutować tylko wtedy, gdy ma się ochotę i potrzebę wewnętrzną. Cisza nie przeszkadza. A malowaniu towarzyszyć będzie wystawa pt. „Krajobrazy Warmii i Mazur – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu ” (zobacz więcej lub czytaj tu). Wystawa nietypowa, bo połączona z rzeczywistością cyfrową. Wystarczy przyjść z mobilnym internetem (smartfon, tablet), najechać na QR Code (taki kwadracik z plamkami) i przeczytać na dany temat więcej (teksty wcześniej przygotowane i zamieszczone na blogu).

Czy taka forma jest skuteczna? Okazuje się, że tak (zobacz przykład). Już kilka razy w różnych miejscach malowałem z fascynującymi ludźmi. Niektórzy swoje inspiracje uwidaczniają ku wspólnej uciesze. Wspólne malowanie jest sympatycznym spotkaniem ludzi i przyjemnego spędzania czasu razem. Ostatnio malowaliśmy na olsztyńskiej Starówce, na plenerze w Tumianach i w barczewskiej Synagodze (z tym spotkań zamieszczam zdjęcia w tym wpisie).

Więc weź z domu pusty słoik czy butelkę, umyj, zdejmij etykietę i przyjdź… malować wspólnie bioróżnorodność Warmii i Mazur. Miejsce i farby zawsze się znajdą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s