Mądrość jest jak ubranie

969331_10200735206535898_728700720_n

Mądrość jest jak ubranie. Można je zakładać wielokrotnie.

Ćwiczenie w krótkich formach wypowiedzi jest jednym ze sposobów uczenia się myślenia syntetycznego, uogólniania. Szkoła uczy nas dobrze analizy, dzielenia na „niepodzielne” atomy (części) i poznawanie tych części. Gorzej jest z ponowną syntezą, uogólnianiem, poszukiwaniem analogii i podobieństw między wieloma zjawiskami czy elementami. W rezultacie wiedza jest mocno poszufladkowana, pofragmentowana i bardziej jest zbiorem wiadomości niż spójnych systemem.

Przysłowia są krótkimi formami, swoistą syntezą. Dlatego pozwoliłem sobie jedno z nich przytoczyć. Dlaczego ilustracją są kredki na trawie (epizod z pleneru malarskiego)? Rozwój umiejętności artystycznych bardzo sprzyja myśleniu. Zauważono na przykład, że dzieci, które śpiewają lepiej radzą sobie z geometrią. Zresztą związek talentów muzycznych i matematycznych dostrzeżono już dawno. U progu nowego roku szkolnego warto pomyśleć o wszechstronnym rozwoju. O tym, żeby cały mózg pracował, a nie tylko jego fragmenty.

Żeby móc ubranie zakładać wielokrotnie, trzeba o nie dbać, także o czystość (estetykę). I wiedzieć, gdzie wsi w szafie. Jeśli wiedza indywidualna jest spójnym systemem (ciągle przebudowywanym, rearanżowanych w pozytywnych dezintegracjach), to poszczególne wiadomości i fakty łatwo w głowie odnaleźć lub… samodzielnie wykreować. Jeśli się rozumie zjawisko, to można wywnioskować wiele faktów, tak jak wyprowadzić wiele równań fizycznych czy matematycznych (gdy się rozumie). Mądrość można wykorzystywać wielokrotnie jeśli jest dobrze „poukładana”w głowie, jeśli wiedza jest spójnym systemem a nie odklepywaniem zapamiętanych faktów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s