O wyobraźni, wykształceniu i empatii w kontekście narzekania na parkowe inwestycje

Wyobraźnia ważniejsza jest od wykształcenia. Tak powiedział Albert Einstein i miał rację. Bo nie wystarczy być wąsko wykształconym specjalistą, trzeba umieć dostrzec kontekst, w którym znajdzie się jego dzieło. Niech przykładem będą różne inwestycje, pięknie wyglądające w projekcie, ale po wykonaniu nagle wychodzą różne niespodziewane braki i niedogodności (a ludzie narzekają). Wynikają one z nieuwzględnienia kontekstu miejsca i otoczenia.

Na przykład olsztyński Plac Konsulatu. Postawiono Kolumnę Orła Białego, bo z racji miejsca i odbywających się czasem uroczystości patriotycznych, dobrze wpisywała się chyba w ten skwer. Przy okazji odnowiono plac, za spore pieniądze. Tradycyjnie wyłożono granitem, polbrukiem i usunięto sporo zieleni. Zlikwidowano także dawniej istniejącą tu fontannę. Powstał plac, na których wygodnie organizować capstrzyki, wygodnie stanie kompania honorowa i poczty sztandarowe. Ile jest takich uroczystości w roku? Jedna, może dwie, najwyżej trzy. A co z pozostałymi 352 dniami w roku?

Po oddaniu inwestycji okazało się, że nie ma ławek. Więc skwer był praktycznie niefunkcjonalny. Ten brak po jakichś kilkunastu dniach (i licznych protestach) naprawiono. Ale dalej pozostają inne błędy architektoniczne i funkcjonalne (znacznie trudniejsze do usunięcia). W dawnym konsulacie, pięknej kamienicy mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Olsztyna. Ale jednocześnie i kamienica i plac obwieszony jest tandetnymi banerami reklamowani. Estetyka patriotycznego miejsca? Ewidentnie skwer podupada, bo nie są zaspokojone podstawowe funkcje takiego miejsca w mieście.
I codziennego życia mieszkańców.

Wysokie krawężniki oddzielają glebę pod drzewami od wody deszczowej (spływającej po placu). W skali miejskiej fatalnie jest realizowana funkcja ochrony przed ulewnymi deszczami (te będą się nasilać, bo klimat się ociepla). Projektant zupełnie o takich funkcjach nie pomyślał, a zleceniodawca (miasto) nie przypomniało. Przez takie rozwiązanie drzewa na dodatek będą miały za mało wody. Trzeba podlewać. A to kosztuje. Te zwiększone koszty wynikają z wadliwego projektu.

Od spodu kamień, po czterech stronach ściany budynków. Nie trudno przewidzieć, że latem będzie tu "piekarnik". Dlatego w czasie upałów władze miasta ustawiają kurtynę wodną (na zdjęciu, lipiec 2014). Dlaczego zlikwidowano fontannę, tak niezbędną dla mikroklimatu jak i uroku tego skweru? Żeby było więcej wygodnego miejsca dla kompanii honorowej? Ale to potrzebne jest tylko raz w roku…

Przypomnijmy, wyobraźnia ważniejsza jest od wyksztalcenia. Bo projektant powinien się znać nie tylko na swojej robocie i nie tylko skupiać się na swoim projekcie, ale powinien umieć wyobrazić sobie kontekst miejsca, w których inwestycja stanie. I potrzeby ludzi. Na kontekst przy interpretacji zjawisk mocno zwracają uwagę ekolodzy i… filozofowie. Kontekst wiele zmienia. Dodałbym jeszcze empatię – bo ta pomaga wczuć się w potrzeby innych ludzi i dostosować rozwiązanie do potrzeb odbiorców i użytkowników (a nie samozachwycać się nad swoim dziełem oderwanym od kontekstu miejsca i ludzi). W kształceniu potrzeba więc skupić się nie tylko na wąskich, zawodowych kompetencja. Trzeba rozwijać wyobraźnię studentów i uczyć ich empatii. Wtedy dopiero będziemy mieli dobrze wyedukowanych i przygotowanych do pracy absolwentów. Wiedzę łatwo sprawdzić za pomocą testów. Znacznie trudniej sprawdzić wyobraźnię i empatię. Ale trzeba konsekwentnie rozwijać te niezbędne kompetencje miękkie.
Wyobraźnia i empatia potrzebne są zarówno projektantom jak i zleceniodawcom (w tym przypadku urzędowi miasta).

Władza nie musi się na wszystkim znać, ale powinna mieć na tyle wyobraźni i empatii, by wiedzieć z kim konsultować inwestycje, by były one funkcjonalne i trafione. Inaczej mimo wysiłku słyszeć będą narzekania i zmuszone będą do kosztownych poprawek.

Wcześniej już o wadach inwestycji na Placu Konsulatu pisałem (więc jest szerzej wyjaśnione):

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s