Cittalsow – jakość zamiast ilości

W idei cittaslow, powolnego życia w małym mieście, zawarte jest dążenie do podnoszenia jakości życia zamiast wydajności. W tym kontekście lepsza jest bezczynność niż wykonywanie pracy bzdurnej. Żyjemy w erze nadprodukcji rzeczy zbędnych, jednorazowych, śmieci w momencie powstania. Po co więc produkować śmietnik?

Żyjemy w epoce przyspieszonego przemijania. W sklepach trudno kupić latem odzież letnią czy buty – bo kolekcje letnie wyprzedano już wiosną, jako schodzące i likwidowane. Pośpiech tak duży, że kolekcje odzieży są wymieniane  z dużym wyprzężeniem. W rezultacie przemija (kolekcja) zanim nastanie (pora, do której była adresowana).

Wolniej – znaczy pełniej, dokładniej, głębiej.
W czasie wakacyjnego wypoczynku jedziemy do dalekich egzotycznych krajów. Ale niczego nie poznajemy, to tylko surogat podróży. Siedzimy w jednolitych hotelach i jednakowych plażach. Odwiedzamy miejsca, które już znamy (ze zdjęć, z filmów). W rezultacie niczego nie poznajemy. Podróż to poznawanie zwłaszcza ludzi. Na to trzeba czasu. By posiedzieć, ponudzić się, czekać na spotkanie.
Podróżowanie to stan ducha a nie pokonywana odległość.
Po co wiec pracować po 14 godzin na dobę? By w czasie urlopu samolotem polecieć gdzież daleko nie odbywając tak w zasadzie w ogóle podróży?

Czasem wiec lepsza jest bezczynność czyż męczące wykonywanie bzdurnej pracy ku szybszemu przemijaniu. Jeszcze się nie nacieszymy, a już przemija… Cittaslow, to powrót do… miasta z ludźmi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s