Czy minimaliści zagrażają gospodarce ?

21993178_10212770450209468_592272843031090900_o

Minimalizm to z jednej strony filozofia a z drugiej styl życia, który się coraz bardziej upowszechnia. Czego chcą minimaliści? Mniej konsumować. Zasadne jest więc pytanie czy minimaliści zagrażają gospodarce, poprzez zmniejszanie konsumpcji? Tak, ale tylko gospodarce, opartej na liniowym wzroście i rosnącej konsumpcji. Taka gospodarka jest zagrożeniem dla biosfery, dla ludzkości i dla…. ekonomii. Kryzys środowiskowy ostatnio mocno łączy się z kryzysem ekonomicznym.

Minimalizm jest elitarny. Na razie. Po co bezproduktywnie marnować energię i życie na niepotrzebną konsumpcję? Przecież te surowce i energię oraz ludzki wysiłek skierowany mógłby być na sensowniejsze cele, np. kolonizację kosmosu (chociażby budowa stacji na Marsie itd.)
Nowy trend: alterglobalizm, minimalizm, ruch zielonych… wcale nie jest taki nowy. Wystarczy przypomnieć sobie ruch franciszkański i w. Franciszka z Asyżu. To poszukiwanie nowego i… odnajdowanie starych wzorców.

Skutkiem upowszechniania się minimalizmu może być więcej demokracji i decentralizacja, więcej relacji a nie tranzakcji, więcej człowieka niż niewolniczego narzędzia produkcyjno-konsumpcyjnego. Przesyt rzeczy w świecie konsumpcji. Minimaliści chcą więcej dawać, mniej mieć.
Świat potrzebuje zmiany. Albo powrotu do korzeni. Wolniejsze życie to także przywrócenie głębszego życia społecznego i odbudowywanie relacji społecznych. Jednym słowem w pewnych aspektach powrót do przeszłości…

„Bądź zmianą którą pragniesz ujrzeć w świecie”

M. Gandhi

A ja dodam: zmienianie świata rozpoczynaj od siebie. Szkoda czasu na pośpiech

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s