Czy uniwersytet nie szuka swojej tożsamości ?

Mądrych ludzi warto posłuchać lub poczytać. Nawet jeśli się różnią zasadniczo poglądami, to potrafią dyskutować, a dyskusja jest inspirującą dla innych. Nie gorszy, a uczy. W Tygodniku Powszechnym z dnia 8 czerwca 2014 r. znalazłem spisaną rozmowę takich mądrych ludzi, pt. "Michnik Boniecki dialog" (Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" i redaktor senior "TP" szukają równowagi między Palikotem a Rydzykiem. Mówią o prawdzie przyciągającej mocą samej prawdy i o tym, że trzeba bać się nihilizmu, a nie gender.).

Chciałbym nieco sparafrazować jedno zdanie Adama Michnika "Uniwersytet nie szuka tożsamości, bo nie ma na to czasu." Zmodyfikowałem zgodnie z moimi odczuciami (i inspiracją po lekturze). Od wielu lat na uniwersytecie jesteśmy zapracowani, zasypani drobnymi, administracyjnymi sprawami i prawie nie znajdujemy czasu by dyskutować i poszukiwać własnej tożsamości. W drobiazgach gubimy istotę rzeczy. Świat się zmienia, a my tego nie zauważamy. Nie mamy czasu zatrzymać się by naostrzyć piłę, lub jak w czasie wędrówki nie znajdujemy czasu by się zatrzymać i sprawdzić na mapie czy aby idziemy w dobrym kierunku.

Nie dyskutujemy i nie pooszukujemy tożsamości dlatego że się pogubiliśmy czy dlatego, że nie odczuwamy potrzeby?  Brak zarówno chęci, woli jak i sprzyjającej przestrzeni publicznej do takich zasadniczych debat. To znaczy teoretycznie takie miejsca są, tyle tylko, że stoją zazwyczaj puste….

Brak czasu czy brak potrzeby… na te niezbędną dyskusję?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s