Pisanie bloga – dlaczego warto?

Pisanie jest jak rozmowa, w której można poznać siebie. To, co mówimy jest ulotne, pamiętamy bardziej reakcje słuchaczy i słowa dyskutantów, niż swoje. Z pisaniem jest nieco inaczej. Możemy ponownie czytać swoje słowa (myśli) i je analizować. To tak, jakbyśmy nagrywali na dyktafon swoje wypowiedzi, a potem je odsłuchiwali.

Pisanie bloga w pewnym sensie jest rozmową z samym sobą, publiczną rozmową. Pisanie pamiętnika do szuflady jest już bardziej intymną rozmową, bo nie musimy „cenzurować” wypowiedzi. Pisanie na blogu jest w dużym stopniu wypowiedzią publiczną, liczymy że ktoś to czyta i może zareagować. Więc włączamy autocenzurę. Dokładnie tak, jak w dyskusjach publicznych. Hamulce społeczne działają. Ale każdą treść można ująć sensownie, bezkonfliktowo (żeby sąd nie musiał rozstrzygać).

Internet i blogi dały możliwość głosu wielu osobom, do tej pory milczącym. Podobnie jak wynalazek druku zmienił świat, tak i media elektroniczne zmieniają społeczności ludzkie. Mniej czytamy książek? Być może, ale za to znacznie więcej piszemy publicznie. Jak jeszcze żadne pokolenie dotąd.

Internetowy blog po części jest jak rozmowa, bo reakcje słuchaczy mogą pojawiać się w komentarzach, już od momentu opublikowania. A więc bardzo szybko. Zupełnie tak samo, jak w rozmowie. Ale czasem pojawiają się dopiero po długim czasie, co jest typowe dla pisanej literatury czy dziennikarstwa.

Blog może mieć formę intymnego pamiętnika – wtedy, gdy piszemy ale nie udostępniamy go innym (zamknięta forma). Zupełnie tak samo jak z dawnymi, papierowymi dziennikami czy pamiętnikami. Liczymy, że dopiero po latach ktoś przeczyta. A dlaczego elektroniczny blog może być wygodniejszy od papierowego pamiętnika? Bo nie trzeba go wozić ze sobą, bo można pisać w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu. Wygodne jest więc dla mobilnych.

W takim intymnym, niepublicznym blogu-pamiętniku możemy dowoli się wyżalić na świat i na ludzi (nie ukrywając nazwisk), możemy relacjonować wydarzenie dnia (przecież jesteśmy wyjątkowi, i wszystko co się wokół na dzieje jest ważne i niezwykłe…), zapisywać motywy swoich decyzji, opisywać emocje, wzloty i upadki. Jeśli retrospektywnie zerkniemy do takich zapisków, to mogą nam pomóc zrozumieć samych siebie. O ile oczywiście będziemy mieli odwagę na samokrytykę… by z dystansem spojrzeć jeszcze raz na niektóry wydarzenia, decyzje, sukcesy itd.

Pisać więc warto, bo pisanie wspomaga procesy myślowe. A czytać także warto. Także i to, co sami wcześniej napisaliśmy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s