Niezapominajki, bioróżnorodność i majowe święto

Niezapominajki to prześliczne w urodzie, drobne, niebieskie kwiaty, rosnące zazwyczaj nad rzekami, na skraju lasów, na łąkach. Wyglądają jak małe, mysie uszka, wystające z trawy. Są ludowym symbolem pamięci. Ale od niedawna są także symbolem święta bioróżnorodności i lokalnej przyrody. Mam na myśli przypadające na 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki zwane także Dniem Polskiej Niezapominajki.

Święto przyrody obchodzone jest od 2002 roku, zawsze 15 maja. Wymyślono je by nie zapominać o ważności i urodzie różnorodności biologicznej Polski, by promować i przypominać o ochronie przyrody. Niezapominajki znakomicie się nadają, by na ich przykładzie opowiadać o nie tylko urodzie ale i ważności gospodarczej lokalnej bioróżnorodności.

Niezapominajki w sensie botanicznym to rodzaj roślin naukowo nazwanych Myosotis. Nazwa łacińska (naukowa) wywodzi się z języka greckiego i dosłownie tłumacząc znaczy "mysie uszko" (mys – mysz, w dopełniaczu myosi, us – ucho, w dopełniaczu otos. Rodzaj obejmuje około 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Jest więc wiele niezapominajek, zwanych także niezabudkami. Warto chyba poznać ich bogactwo różnorodności, przystosowań i dyskretnej urody.

Kusi by poszukać więcej informacji o niezapominajkach, odnoszących się zarówno do dziedzictwa przyrodniczego jak i kulturowego. I poszukam. Nie zapomnę!
Także w kontekście powstającej Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur (zobacz więcej). Zachęcam do wspólnych poszukiwań i ocalania od zapomnienia, zarówno w sensie etnograficznych, fotograficznych, jak i przyrodniczym.

To cóż, do roboty :). Świętujmy majówkowo z niezapominajką lokalną bioróżnorodność i Dzień Polskiej Niezapominajki.

ps. Czy do wianków wplatało się niezapominajki?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s