Korporacyjna kula u nogi uniwersytetu

Korporacyjna gospodarka nie rozwiąże najważniejszych problemów ludzkości (np. ocieplenie klimatu, rozwarstwieni ekonomiczne).
Ludzie są coraz bardziej intelektualnie niezależni. Dlatego potrzebują inspiracji a nie korporacyjnej rywalizacji.

Kultura korporacyjna jest hamulcem dla wielu firm. Ale dla uniwersytetów także. Tak więc uniwersytet powinien kształcić absolwentów ku przedsięwciom o wymiarze społecznym. Przestać traktować pracowników jako podwładnych ale jako współprzedsiębiorców – współodpowiedzialnych i współdecydujących. Tego wyraźnie na uniwersytecie, przynajmniej moim, brakuje. A nie jest on wyjątkiem. To choroba powszechna i daleko pozauniwersytecka. Uniwersytet jest tylko częścią społeczeństwa. Ale to właśnie z uniwersytetów mogłoby przyjść uzdrowienie. I z prowincji, gloryfikującej powolne życie.

Ludzi sami najlepiej potrafią o siebie zadbać, więc jeśli chcesz komuś pomóc, nie uszczęśliwiaj go po swojemu.
Są wolni i niezależni intelektualnie. Nie rozkazuj lecz inspiruj.

Do inspirowania potrzebna jest przestrzeń, zarówno ta publiczna jak i intelektualna, gdzie ludzie mogą się spotykać. Bezpiecznie spotykać. I z szacunkiem dla siebie samych.

Korporacjonizm to w konsekwencji wezwanie do konsumpcji i bogacenia się (rywalizowanie statusem materialnym), co zaskutkowało rozwarstwieniem społecznym, widocznym na każdym już kontynencie i degradacją środowiska przyrodniczego, a w konsekwencji świat stał się mniej szczęśliwy.
Aksamitne rewolucja, majdany, czy krwawe zamieszki są już elementem każdego miejsca na Ziemi. Coraz więcej ludzi nie szuje się szczęśliwymi. I wcale nie o bogactwo materiale tu chodzi.

W uniwersytetach mógłby teoretycznie wylęgnąć się pomysł na lepszą przyszłość. Ale do tego potrzeba wolności i intelektualnego fermentu oraz niezależności w myśleniu. Potrzeba swobody. Ale być może jesteśmy już zbyt skorporacjonizowani, zapędzeni i nie mamy czasu… naostrzyć narzędzi. Nie mamy czasu by zatrzymać się i naostrzyć swoje duchowe i intelektualne narzędzia. Wiec w korporacyjnym wyścigu szczurów męczymy się tępymi narzędziami w nieefektywnej pracy….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s