Światowy Dzień Wody 2014

Bodajże to Ryszard Kapuściński pierwszy wypowiedział słowa "jeśli będzie trzecia wojna światowa to wybuchnie o wodę". Nie o ropę, nie o ziemię ale o wodę. Wody zaczyna brakować nie tylko w Afryce. Oczywiście mówimy o wodzie czystej i zdatnej do picia oraz wodzie dla celów rolniczych.

Walka o wodę to nie tylko zbrojny spór o Wzgórza Golan (spór o dostęp do wody zasilającej Jordan… i rolnictwo Izraela). Nawet najnowsza aneksja Krymu przez Rosję ma wodę w tle. Już na drugi dzień po referendum samozwańcze władze Krymy głośno i oficjalnie skierowały groźbę Ukrainie, że jeżeli tylko odetną dopływ wody na Krym, to uderzą zbrojnie. Przy okazji przewrotnie zaznaczając, że woda potrzebna jest głównie Ukraińcom i Tatarom Krymskim. Pomyślał by kto, że w trosce o Tatarów, których w tym samym czasie poinformowali, że będą musieli ich przesiedlić, bo akurat ziemia jest potrzebna dla ważnych celów społecznych… Ale większość wody, potrzebnej rolnictwu krymskiemu pochodzi z Ukrainy a dostarczana jest kanałem.

Zmiany klimatu zwiększą tylko globalne i lokalne kłopoty z wodą. W jednych regionach będzie jej za dużo, w innych za mało. Polska też będzie miała rosnące kłopoty. I bardziej groźna jest susza niż powodzie. Bo skutki są długotrwałe i trudne do wyeliminowanie. Już teraz należałoby myśleć o sposobach gromadzenie wody deszczowej, by zbyt szybko nie odpływała do morza.

Światowy Dzień Wody przypada na 23 marca 2014 r. To nie jest jakieś malowane i sztuczne święto. Przypomina o poważnym i globalnym problemie. Wojnom można zapobiegać, tylko trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s