Instynkt rozumienia

Cudze słowa są już gotowe, dopracowane. Zamiast na nowo odkrywać Amerykę (dla siebie warto, dla innych niekoniecznie bo może już odkryli), warto wykorzystać już istniejące. Dopracowana forma i jednocześnie odesłanie po więcej. Aforyzm, cytat, to tylko fragment. Bez kontekstu doświadczenia i odwołania się do większej całości może być niezrozumiały. Jeśli nie ma własnego doświadczenia (u czytającego te słowa), to jest wskazanie adresu (książkowego).

"Drzemie w nas potężny (…) instynkt rozumienia. Chcielibyśmy wszystko do końca pojąć, wyjaśnić, udowodnić. Żeby nie było nic, co by nie pozostawało bez racji, i to racji usuwającej wszelki niepokój wątpienia, wszelkie znaki zapytania."

Michał Heller

"Ostateczne wyjaśnienia wszechświata", Universitas, Kraków, 2012.

To teraz czytam. Więc się dzielę.

Dlatego uniwersytety nigdy nie będą puste. Ani nie zabraknie ludzi poszukujących, ani nie zabraknie dyskusji, zmierzających do wyjaśnienia. Wyjaśnienia wszystkiego. Na przykład zrozumienia tego, co dzieje się w Rosji i z Rosją. Zrozumienia biomonitoringu (bo dzisiaj rozpoczynam takie wykłady dla doktorantów). I Wszystkiego innego, od najdrobniejszych rzeczy dnia codziennego bo zrozumienie wszystkiego w całości. 40 dni postu na pustyni dla zrozumienia.

Czy uniwersytet, ten mój jak i każdy inny, jest miejscem pustynnym, sprzyjającym takim rozmyślaniom? Czy jest gdzie i z kim poszukiwać ostatecznego wyjaśnienia?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s