Akademia Khana, czyli powrót do uniwersyteckich źródeł

12109899_10206854533675252_6850580317527892017_oStary system edukacji preferuje model nauczania: wykład w szkole a zadania w domu. Propozycja Khana odwrotnie:  wykład (prezentację) uczeń ogląda w domu (umożliwia to e-learning) a uczniowie idą do szkoły, aby dyskutować z nauczycielem o tym, co obejrzeli. Zdaje się to rewolucyjna zmianą. Ale przecież tak funkcjonował system uniwersytecki: zadanie do przeczytania, wyuczenia się i dalej praca na uczelni, np. sekcja, eksperymenty, dyskusja – kolokwium jako element sprawdzenia czy student wie, czy się przygotował do zajęć.
To nie jest nowość.

Taki model bazuje na doświadczeniu ucznia, albo z życia, albo z filmiku (internetowej prezentacji). Szkoła porządkuje i uzasadnia to indywidualne doświadczenie. MOOC (Massive Open Online Courses) i internet współcześnie są źródłem indywidulanego, porcjowanego doświadczania.

Propozycja Salmana Khana sprowadza się do tego, że system przestanie sortować uczniów ze względu na wiek (a więc nie będzie już urawniłowki, sztancowania do jednakowej taśmy). A przecież tak już kiedyś było. To tylko ostatnie dziesięciolecia pozbawiły szkołę i uczelnię indywidualizmu i upodobniły do fabrycznej taśmy produkcyjnej. U nas, na studiach, poprzez brak indywidualnego wyboru zajęć, studenci-uczniowie pogrupowaniu są w niezmienne „klasy”, na spotykanie się różnowiekowe (np. studenci biologii różnych lat) czy międzykierunkowo lub międzywydziałowo małe są szanse. Tylko WF, języki, czasem zajęcia ogólnouczelniane. Ewentualnie Kortowiada :).

Akademia Khana to rewolucja, która zdemokratyzuje edukację i na zawsze zmieni uniwersytetu. Mam przynajmniej taka nadzieję. A w zasadzie umożliwi powrót do korzeni, do kameralnego i interaktywnego kontaktu mistrz-uczeń i dyskusji wokół doświadczeń, aby je porządkować i systematyzować. Mniej nauczania a bardziej porządkowanie wiedzy. Ale do tego trzeba tworzyć przede wszystkim warunki do rozwoju osobistego.

Najważniejsze zmiany dzieją się w ramach systemu a nie poza nim (tyle, że Khan Academy wpływa na system!). Model Khana wymaga od nauczyciela autentycznej interakcji nauczyciela z uczniami, aktywności, elastyczności intelektualnej. Albo pozostanie na marginesie edukacji, albo powoli będzie modyfikował edukację państwową i systemową.

Potrzebne jest odchodzenie od szkolnego modelu „odtwórz i zapamiętaj”. W modelu Khana nauczyciel staje się patronem (liderem) kreatywnego działania. Nauczyciel odpowiada za myślenie a nie zwykłe gromadzenie faktów, informacji czy egzekwowania pożądanych odpowiedzi.

Na koniec mała dygresja odnosząca się do systemu edukacyjnego. Dlaczego się nie udaje reforma dydaktyki pod nazwą KRK (Krajowe Ramy Kwalifikacji)? Bo zabrakło należytego przekonywania i objaśniania, zabrakło motywowania. Są – jak zwykle – instrukcje co, jak i kiedy zrobić, ale nie ma dlaczego! Brak przekonywania skutkuje cichym buntem oraz skupieniem się na formie (żeby w papierach władnie wyglądało) a nie na treści (bo treść nie jest zrozumiała, nie znana jest istota i sens wprowadzanych zmian). W rezultacie już od samego początku reforma jest wypaczana. Plany były dobre a wyszło tak jak zwykle…. Bo brakuje nam pracy zespołowej z motywowaniem i wyjaśnieniem „dlaczego” zmiany należy przeprowadzić, brakuje pokazywania celu. Pokazuje się papiery i rozporządzenia.

Na poszczególnych uczelniach wygląda to różnie, lepiej i gorzej, wszystko od przypadku, kto akurat na danej uczelni administracyjnie rządzi.
Ewaluacja odbywa się poprzez dokumenty a nie przez efekty kształcenia, mierzone skutkami na zewnątrz. Reforma (dobre pomyślana) kanalizuje się biurokratycznie a nie zadaniowo.

U góry – ilustracja, zaczerpnięta z Facebooka, ze strony „Przewaga w biznesie”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s