Wczesnowiosenne grzyby – małe jest piękne czyli patrz pod nogi na spacerze

W zapracowanych dniach, siedzę w budynku, przy biurku i wiosenną przyrodę podglądam oczami innych. Na przykład przez grupę Kochamy Polską Przyrodę (na Facebooku). Można więc wiosnę zobaczyć. A to żurawie przyleciały, a to przylaszczki zakwitły, a to ktoś już skowrona słyszał na polu.

Wiosenna przyroda jest niesamowicie różnorodna i niebanalna. Bo na przykład taki mały workowiec (grzyb) oranżówka wrzecionowatozarodnikowa (Byssonectria fusispora) – na fotografii wyżej, autorstwa Adama Szpakowskiego a udostęniony przez panią Agnieszkę Zach. Całkiem wiosenny. Nazwa wzięła się od koloru oraz od kształtu zarodników. To drugie widoczne jest dopiero pod mikroskopem.

Oranżówka należy do klasy kustrzebniaków (Pezizomycetes), rzędu kustrzebkowców (Pezizales) i rodziny pogorzeliskowatych (Pyronemataceae). Już same nazwy są piękne.

Owocniki (fotografia wyżej, autor Jason Hollinger, Wikimedia Commons) tego pomarańczowego grzybka są niewielkie (do 3 mm), początkowo kuliste. Dopiero w miarę dojrzewania owocniki przybierają kształt miniaturowych pucharków, miseczek czy talerzyków.  Owocniki oranżówki są skupione i mocno przylegają do siebie. Widać je dlatego, że jest ich dużo. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to jakies śluzowce.

Dlaczego taki odblaskowy i jaskrawy kolor żółtopomarańczowej lub pomarańczowy zwany także oranżowym (jak oranżada czy oranżeria czyli pomarańczarnia)? Czy te grzybki chcą być widoczne (wabią roznosicieli zarodników)? A może ostrzegają potencjalnych konsumentów, że są niejadalne?

Te miseczki są w konsystencji woskowato-galaretowate. Barwy pomarańczowej. Bez smaku i zapachu. Przynajmniej dla człowieka. Nie są grzybami jadalnymi. Bo za małe?

Zarodniki (fot. Waldemar Czerniawski) oranżówki są w kształcie wrzecionowatym. Stąd nazwa gatunkowa. Ale na spacerze tego nie zobaczymy, trzeba oglądać pod mikroskopem. Są na prawdę małe: od 8 do 10 µm szerokości i 20-30 µm długości. Zarodniki – jak przystało na grzyby workowce – znajdują się w workach, po osiem w jednym.

Gdzie można spotkać tego wiosennego, pomarańczowego grzybka? W lasach liściastych i iglastych, na nagiej ziemi oraz na resztkach organicznych (roślinnych). Tak jak na grzyba-destruenta przystało, na resztkach drewna, roślin zielnych, na opadłych gałązkach, igłach, szyszkach.

Niektórzy piszę że jest dość często spotykany, inni że jest to gatunek rzadki. Rośnie od wiosny do jesieni w skupiskach zajmujących powierzchnię kilku cm kwadratowych. Podobne do niego są inne małe grzybki z rodzaju Octospora.
więc nie wszystko co małe i pomarańczowe go oranżówka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s