Jak archiwizować i kategoryzować publikacje internetowe?

Na początku pracy, jeszcze w latach 80. XX wieku, było łatwo. Prace były tylko papierowe i było ich niewiele. Wystarczyło umieścić na fiszce bibliotecznej każda pozycję. Potem pojawiła się potrzeba rocznych zestawień, spisywanych na maszynie do pisania. Też niewiele pracy.

Komputery ułatwiły pisanie. Ale z typowymi pracami naukowymi też nie było problemu: drukowane na papierze, stosunkowo niewiele. Łatwo było zapanować i nie trzeba było ciągle rosnącej listy przepisywać na maszynie do pisania. Były przecież już komputery i archiwizowane pliku tekstowe.

Nawet z pracami popularnonaukowymi i publicystyką nie było za bardzo problemu: też były na papierze i wiadomo było gdzie się wysyła. Czasem może coś umknęło archiwizacji.

Ale jak archiwizować i kategoryzować publikacje internetowe? Ja jestem bezradny, zbyt dużo tego. Zbyt łatwo powstają i zbyt łatwo się utrwalają. Praktycznie może być odnotowane każde wystąpienie referatowe, gdzieś na konferencji. Na początku swojej kariery naukowej, zapisywałem wystąpienia referatowe w zeszycie (bo było mało a asystenci wykładów nie mieli), potem zaniechałem.

Spisywanie dorobku publikacyjnego wymuszone jest  sprawozdawczością. Teraz pojawia się DOI jak ISBN. Lecz archiwizowanie, aktualizowanie, logowanie się do różnych systemów zabiera sporo czasu. A czy to komuś w ogóle jest potrzebne? Więc może sobie darować to archiwizowane. Czy wszystko musi być udokumentowane i spisane?
Jeśli pominąć karierę i awans… to może nie jest to nikomu potrzebne. Więc po co się trudzić? Lepiej mówić i pisać, niż odnotowywać to, co się powiedziało i to, co się napisało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s