Kultura obrazkowa a czytanie ze zrozumeniem

„Żyjemy w kulturze obrazkowej i nie umiemy czytać ze zrozumieniem.”

Faktem jest, że żyjemy w kulturze obrazkowej (dominuje przekaz obrazem). Faktem jest również to, że wiele osób nie umie czytać ze zrozumieniem. Ale jedno nie wynika z drugiego. Bo zrozumienie nie wynika ze znajomości liter tylko ze sposobu myślenia i strukturyzacji wiedzy.

Wiele osób nie umie patrzeć ze zrozumieniem. Bo interpretacja obrazów jest tak samo złożona jak interpretacja słów. Wiele osób nie umie słuchać ze zrozumieniem (słyszy, zna pojedyncze słowa, ale nie rozumie przekazu, całości treści). Tak więc kultura obrazkowa nie przeszkadza w rozumieniu treści.

Nie zastępowanie obrazów słowami ale strukturyzacja wiedzy pomaga w rozumieniu. Relacje między pojęciem, zjawiskami, obiektami i rozumienie tych relacji.

Do rozumienia potrzebna jest empatia – aby starać się usłyszeć, zobaczyć, dostrzec (w literach i słowach) to, co do nas dociera, a nie to, co sami sobie wcześniej wykreowaliśmy. Patrzymy na świat przez pryzmat naszych wewnętrznych doświadczeń i przez własne wyobrażenia o świecie zewnętrznym (system, ustrukturyzowana wiedza). Empatia potrzebna jest do tego, by wyjść poza swój własny system i spróbować dostrzec to, co na zewnątrz.

Zakochanym i koniom siano pachnie inaczej (z czym innym się kojarzy). Patrzymy, słyszymy, odczytujemy to samo „siano”, ale co innego dostrzegamy, co innego interpretujemy – dla jednych to jedzenie, dla drugim miejsce miłości.

A co Ty widzisz a co dostrzegasz na załączonym wyżej zdjęciu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s