Ser kozi w kształcie piramidy

serkozi1Kiedy odwiedziliśmy naszych przyjaciół we Francji, w Chatoroux (Departament Indre), między innymi poczęstowali nas serem kozim w kształcie piramidy. Smakował wyśmienicie. Czuć było autentyczną i bogatą lokalną tradycję.

W czasie rewizyty w Polsce przywieźli nam ten ser ponownie. Wtedy dowiedziałem się, że jego kształt wziął się z okresu napoleońskiego. Gdy Francuzi byli w Egipcie, zainspirowali się piramidami. Ciekawe czy to autentyczna historia czy tylko późniejsza interpretacja? Czy naczynia specjalnie zbudowano, aby otrzymać kształt piramidy, czy też kształt naczyń wynikał z innych przyczyn i uwarunkowań?

Jak wyczytałem Department Indre jest niemalże monopolistą w produkcji tego piramidkowego sera.

Zwykły ser a może kryć się za tym bogate dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Sztuką jest odczytać te ślady i poprawnie zinterpretować.

serkozi2W internetowej encyklopedii serów (Seropedia ) znalazłem jeszcze inne marki tego sera oraz dowiedziałem się co nieco o technikach produkcji. Wyjaśniło to m.in. dlaczego one są poryte takim szarawym meszkiem. Kolor ma znaczenie.

Cerney Pyramid – ser w kształcie ściętej piramidy, waży 200 g. Skórka pokryta popiołem z jesionu i dębu oraz warstwą soli morskiej i przyprawami: imbiru i pieprzu. Wnętrze w kolorze białym. Wytwarzany z niepasteryzowanego mleka koziego przy użyciu podpuszczki wegetariańskiej. Dojrzewa od 7 do 10 dni.

Acapella-Pyramid – miękki ser z mleka koziego.

Neteling – ser z surowego mleka koziego, o wysokości od 13 do 14, i wadze 500g. Najpierw twaróg przechowywany jest w temperaturze 21 stopni Celsjusza, po 24 godzinach wlewa się do form i odstawia dnem do góry aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Po kolejnych 24 godzinach ser jest ręcznie solony i przeniesiony do komór, aby pozbyć się co najmniej 1/3 ilości serwatki. W tym czasie pokrywany jest cienką warstwą węgla drzewnego, aby zapobiec całkowitemu wysuszeniu. Ser swoją dojrzałość osiąga po 4-5 tygodniach. W trakcie dojrzewania, zmienia kolor z białego na pomarańczowo-czerwony lub niebieski.

Może i nasz region dorobi się podobnych, markowych regionalnych produktów. Z bogatą historią…. wymyśloną lub autentycznie odszukaną.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s