Dzieci doktora Motyla – Wojciech Mikołuszko

mikoluszko

Owady są małe, ale jest ich bardzo dużo, zarówno w sensie liczebności jak i liczby gatunków. To niezwykły i fascynujący świat, jakże inny od naszego. Tylko taki mały. Położyć się w trawie i obserwować – każdy to chyba robił przynajmniej w czasie wakacji.

Niezwykły mikrokosmos owadzi był już wielokrotnie inspiracją dla pisarzy. I wciąż fascynuje. Z wielką ciekawością sięgnąłem (i przeczytałem) książkę Wojciecha Mikołuszki (znany popularyzator nauki) pt. „Dzieci doktora Motyla„. Przypomniały mi się dziecięce lata, gdy podglądałem mikroświat owadów oraz telewizyjna bajka z Pszczółką Mają.

„Dzieci doktora Motyla” to książka przeznaczona dla młodzieży. Z przygodami w trawie i … zmniejszeniem się do rozmiarów owada. Jest wyraźnie odwołanie do dawnej książki Erazma Majewskiego
Doktor Muchołapski„, ale przygody rozgrywają się we współczesnej scenerii – walki z pazernymi inwestorami i działaniami obrońców przyrody. W tym przypadku motyli modraszków. Niczym nad Rospudą. To bardzo znakomite nawiązanie do współczesnych problemów ochrony różnorodności biologicznej.
Może skłonią do poznawania biologii tych zagrożonych motyli?

Książka z ilustracjami Przemysława Liputa zawiera sporo subtelnego oraz młodzieżowego humoru. Na okładce nowoczesne rozwiązanie, nawiązujące do cyfrowego i mobilnego pokolenia, ułatwiające wykorzystanie smartfona w pogłębianiu odbioru tradycyjnej książki.

Treść jest dobra nawet dla młodszych dzieci. Ale niestety forma wydania nie jest odpowiednia: za małe litery i za dużo udziwnionej pstrokacizny – utrudnia to samodzielne czytanie najmłodszym. Chyba, że czytać będą rodzice.

Świat małych owadów na łące można obserwować przez lupę… albo oczami wyobraźni pisarza. A najlepiej pewnie i tak i tak, bo się znakomicie uzupełnia.

mikoluszkoprzyroda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s