Nużeniec ludzki czyli co nam chodzi po twarzy

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) to pasożytniczy pajęczak. Oglądałem go już wiele lat temu w kolorowym atlasie zwierząt. Wydawał mi się egzotyczny. Bezpośredni kontakt miałem za to wielokrotnie z innym pajęczakiem pasożytniczym – kleszczami. Raz, w dziecińskie, także ze świerzbowcem ludzkim (Sarcoptes scabiei) wywołującym świerzb. Ale nużeniec?

Ostatnio spotkałem się z informacją o nużeńcu, która mnie mocno zaskoczyła. Ponoć zarażonych jest nim nawet 40-60 % populacji, zwłaszcza osób starszych i zwłaszcza ze wsi. Czyli byłby powszechny. Jest mały, bo osiąga zaledwie 0,4 mm długości. Żyje w gruczołach łojowych. Żeruje aktywniej nocą, wżerając się głębiej w skórę.

Skoro taki mały, że go gołym okiem nie widać… to może… może łazi mi toto po twarzy? I nocą ukradkiem mnie podjada? Zaintrygowało mnie to bardziej. Poczytam. Ciekawi mnie dlaczego zwłaszcza u osób starszych i dlaczego w środowisku wiejskim?

Jak się dowiem więcej, to napiszę.

Ilustracja wyżej pochodzi z Wikimedia Commons, autor nieznany (rycina z 1881 r.), źródło: Popular Science Monthly Volume 19

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s