Osoby po studiach nie mają często praktycznego doświadczenia zawodowego ?

„Zdaniem ekspertów młode osoby po studiach nie mają często praktycznego doświadczenia zawodowego, a ich wiedza jest na ogół głównie teoretyczna.”

Biorę sobie takie opinie do serca i ciągle się zastanawiam, czego ja mogę nauczyć, czego praktycznego? Co w studiowaniu biologii może być praktycznym doświadczeniem zawodowym? Myślenie, komunikowanie się, rozwiązywanie problemów, rozumienia przyrody wokół nas?
Rozumienie świata?

Po kilku dyskusjach z tak zwanymi interesariuszami nad nowym kierunkiem dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, w tym także po zapoznaniu się z niektórymi opiniami duńskich studentów,
pojawiło się kilka konkretów. Absolwenci, szukający potem pracy, chcą umieć zrobić zdjęcie (dokumentacja fotograficzna), zrobić i administrować stroną internetową, wykorzystywać blogi i portale skocznościowe. Bo najczęściej na swoim stanowisku pracy (w małych zespołach) muszą robić wszystko. Wąska specjalizacja nie wystarczy.

Można dodać jeszcze takie elementy jak umiejętność zrobienia wywiadu w terenie (zebranie informacji), opracowania tego i autopromocję. Czyli muszą wykorzystywać proste i dostępne narzędzia komunikacji XXI wieku.

Ale żeby tego nauczyć studentów, samemu trzeba umieć. Więc się uczę. Nie tylko doczytuję ale i eksperymentuję na sobie, sam sprawdzam jak to działa. Uczę się razem ze studentami. Czasem ja wiem (umiem) więcej, czasem to studenci mnie uczą.

Z myślą o tych praktycznych umiejętnościach uczę się dziennikarstwa obywatelskiego, uczę się pisać w nowych mediach, uczę się korzystać z gotowych rozwiązań internetowych. Z mniejszym czy większym skutkiem wykorzystuję to na seminarium licencjackim i na przedmiocie "autoprezentacja".

Teraz będę się chciał nauczyć pracować metodą projektów (ang. Project-based learning). Musze więc zaplanować swoje dokształcanie…

więcej o nauczaniu problemowym: http://biologiczne-e-portfolia.blogspot.com/2013/03/nauczanie-problemowe.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s